افزایش نگرانی‌ها درباره تایید و اجرای ناگهانی حکم اعدام مجاهد کورکور

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

با انتشار اخباری غیر‌رسمی درباره پرونده مجاهد کورکور، نگرانی‌ها درباره تایید و اجرای ناگهانی حکم اعدام او شدت گرفته است. او در حالی از سوی جمهوری‌اسلامی به قتل کیان پیرفلک متهم شده که والدین این کودک بارها به صراحت نیروهای حکومتی را قاتل فرزندشان معرفی کرده‌اند.

شامگاه ۲۱ اردیبهشت، خواهر مجاهد کورکور در استوری اینستاگرام خود نوشت برادرش را «برای تایید حکم اعدام» به شکل ناگهانی از زندان شیبان اهواز به تهران منتقل کرده‌اند.

گمانه‌زنی‌های جدید درباره پرونده مجاهد کورکور در شرایطی است که از مدتی پیش تاکنون خانواده از برقراری تماس تلفنی با او محروم بوده و از وضعیت کنونی او بی‌اطلاع‌اند.

روز ۱۸ فروردین امسال قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد برای «عباس کورکوری مشهور به مجاهد کورکور» به عنوان «متهم اصلی پرونده کشته شدن کیان پیرفلک» حکم اعدام صادر کرده اما این حکم «غیر قطعی» و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

صدور این حکم در شرایطی است که خانواده کیان پیرفلک بارها به صراحت اعلام کرده‌اند قاتل فرزندشان نیروهای حکومتی بوده است. از جمله ماه‌منیر (زینب) مولایی‌راد، مادر این کودک ۱۰ ساله که با تاکید بر به رگبار بسته شدن خودرویشان از سوی ماموران امنیتی، به تازگی عکسی از خود دست در دست مادر مجاهد کورکور منتشر کرد.

میثم پیرفلک، پدر کیان هم که در جریان شلیک به خوردویشان به شدت مجروح شده است، پس از اطلاعیه قوه قضاییه ویدیویی از خود منتشر و در آن اتهامات وارد شده به مجاهد کورکور را رد کرد.

او در این ویدیو گفت: «دادخواه خون پسرم هستم. من هیچ شکایتی از مجاهد کورکور و بچه‌های ایذه نکرده و نخواهم کرد چون من و همسرم به چشم خود دیدیم که نیروهای امنیتی به فرماندهی سردار عیدی علیپور، ماشین ما را به رگبار بستند، مرا زخمی کردند و پسرم را به قتل رساندند.»

اوایل هفته‌ای که گذشت هم سجاد پیرفلک، عموی کیان، در توییتر خود تصویری از «رای قرار رفع نقص برای پرونده کیفری» مجاهد کورکور را منتشر کرد و نوشت که «با توجه به رای صادر شده و دستور بازبینی دوربین‌های مدار بسته، در صورت ارائه فیلم‌های ضبط شده پنج دوربین از صحنه قتل، هویت قاتلین مشخص خواهد شد.»

با وجود نواقص فراوانی که در پرونده این جوان اهل ایذه وجود دارد و گفته‌های صریح والدین کیان اما روز گذشته گمانه‌زنی‌هایی درباره پرونده مجاهد کورکور منتشر شد و نگرانی‌ها درباره احتمال تایید و اجرای حکم او شدت گرفت.

پیش از این هم سابقه داشته که حکم بدوی اعدام متهمان بدون اطلاع قبلی خانواده، در دیوان عالی کشور تایید و زندانی بلافاصله اعدام شده باشد.

با این پیش‌زمینه، از شب گذشته بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی درباره در خطر بودن جان مجاهد کورکور و چندین زندانی دیگر مانند علی مجدم، محمدرضا مقدم، معین خنفری، حبیب دریس، عدنان غبیشاوی، سالم آلبوشوکه، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و مجید کاظمی هشدار دادند.

در روزهای گذشته اجرای احکام اعدام در ایران سرعت گرفته و دست‌کم ۶۰ زندانی از متهمان جرایم مختلف از مواد مخدر گرفته تا اتهاماتی چون «تجاوز به عنف» و «سب‌النبی» به صورت هم‌زمان اعدام شده‌اند.

پس از «رد فرجام‌خواهی» و تایید حکم اعدام صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و مجید کاظمی، متهمان پرونده موسوم به خانه اصفهان در هفته جاری، روز پنج‌شنبه بار دیگر ویدیویی از اعتراف اجباری این سه نفر منتشر شد که به نگرانی‌ها در مورد احتمال اجرای سریع حکم آنان دامن زد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.