دفاع پوتین از الحاق مناطق چهارگانه اوکراین: «مطابق هنجارهای بین‌المللی بود»

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

ولادیمیر پوتین بار دیگر با دفاع از الحاق چهار منطقه از خاک اوکراین به روسیه گفت که این اقدام «کاملا مطابق هنجارهای بین‌المللی» بوده است.

رییس‌جمهوری روسیه روز شنبه هشتم مهر در پیامی به مناسبت اولین سالگرد الحاق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به روسیه، مدعی شد ساکنان این مناطق «خودشان انتخاب کردند به سرزمین پدری خود بپیوندند».

او الحاق این مناطق به روسیه را اتفاقی «تاریخی و سرنوشت‌ساز» خواند.

روسیه پس از حمله به اوکراین، همه‌پرسی‌هایی با اجبار همگانی به رای دادن، در این چهار منطقه برگزار کرد.

مقام‌های مسکو روز ششم مهر 1401 گفتند نتایج همه‌پرسی در چهار استان اوکراین برای الحاق به روسیه از ۸۷ تا ۹۹/۲ درصد مثبت بوده است.

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در واکنش به این اقدام گفت که این «نمایش خنده‌دار در سرزمین‌های اشغالی» را حتی نمی‌توان تقلیدی از همه‌پرسی خواند.

دولت‌های غربی و سازمان ملل متحد نیز تاکید کردند این رای‌گیری‌ها تحت اشغالگری روسیه انجام شده‌اند، قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند و اعتباری ندارند.

از سوی دیگر اما وزارت دفاع روسیه روز جمعه هفتم مهر اعلام کرد ۱۳۰ هزار نفر را برای شرکت در خدمت اجباری سربازی فراخوانده است و برای اولین بار، اسامی ساکنان مناطق چهارگانه الحاقی به روسیه نیز در میان افراد فراخوانده شده دیده می‌شود.

مسکو تاکید کرده است از این افراد به عنوان نیروی نظامی در جنگ علیه اوکراین استفاده نخواهد کرد بلکه آن‌ها پس از پایان دوره سربازی به عنوان «نیروی جایگزین» در نظر گرفته می‌شوند.

هم‌زمان کی‌یف خبر داد دفاع هوایی اوکراین موفق شده است از مجموع ۴۰ پهپاد کامیکازه ایرانی که در حملات شب گذشته روسیه به کار گرفته شده بودند، ۳۰ پهپاد را ساقط کند.

حملات جدید روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که کشورهای مختلف بارها به تهران در مورد حمایت نظامی از روسیه و تحویل پهپاد به این کشور برای حمله به خاک اوکراین هشدار داده‌اند.

آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تاکنون جمهوری‌اسلامی را به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، هدف چندین دور تحریم قرار داده‌اند.

جمهوری اسلامی اما بارها ارسال پهپاد به روسیه را برای استفاده در جنگ اوکراین تکذیب کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها