روسیه نتایج همه‌پرسی الحاق چهار استان اوکراین به خود را موافقت ۸۷ تا ۹۹/۲ درصدی اعلام کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

مسکو اعلام کرد نتایج همه‌پرسی در چهار استان اوکراین برای الحاق به روسیه از ۸۷ تا ۹۹/۲ درصد مثبت بوده است. در واکنش به این موضوع، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت ایالات متحده قطعنامه‌ای را مبنی بر به رسمیت نشناختن هیچ تغییری در اوکراین، به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

به گفته لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل، ایالات متحده قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد که از کشورهای عضو می‌خواهد هیچ تغییری در اوکراین را به رسمیت نشناسند.

علاوه بر آمریکا، کشورهای اروپایی هم اعلام کرده‌اند نتیجه این همه‌پرسی «ساختگی» را نمی‌پذیرند.

این همه‌پرسی اجباری در چهار استان لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا، برگزار شد.

دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه، با اشاره به نتایج اعلام شده برای این همه‌پرسی نوشت: «به خانه خوش آمدید! به روسیه.»

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین اما گفت که این «نمایش خنده‌دار در سرزمین‌های اشغالی» را حتی نمی‌توان تقلیدی از همه‌پرسی خواند.

روسیه امکان وتوی این قطعنامه در شورای امنیت را دارد اما گرینفیلد گفت که این امر باعث می‌شود آمریکا این موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل ببرد.

روسیه رای دادن در این همه‌پرسی را اجباری اعلام کرده بود و کارکنان کارخانه‌ها و ادارات تهدید به اخراج، در صورت رای ندادن شده بودند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، رییس‌جمهوری آمریکا و همچنین مقام‌های کشورهای اروپایی، نتایج این همه‌پرسی را «ساختگی» و از پیش مشخص خوانده‌ بودند.

روسیه هشت سال پیش نیز پس از تسلط بر شبه جزیره کریمه، با برگزاری همه‌پرسی مدعی شد «۹۷ درصد ساکنان این منطقه» خواستار الحاق به روسیه هستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید