دومین حضور رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل؛ سفر به آمریکا با هواپیمای تحریمی

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

ابراهیم رئیسی، رییس دولت در ایران، برای دومین بار برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرد و با هواپیمای یک شرکت هواپیمایی تحریم‌شده وارد نیویورک شد.

هواپیمای حامل ابراهیم رئیسی روز دوشنبه ۲۷ شهریور برای شرکت در نشست سازمان ملل در نیویورک به زمین نشست. خطوط هوایی «معراج» که رئیسی با آن سفر کرده، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

همزمان با این سفر مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا انجام شد. این سفر همچنین در آستانه سالگرد خیزش انقلاب مردم ایران روی می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر روز ۲۴ شهریور در بیانیه‌ای از مقامات دولت‌ها خواسته بود از هیات ایرانی در مجمع عمومی درباره سرکوب معترضان بازخواست کنند.

با این حال، ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز ۲۲ شهریور درباره صدور ویزا برای رئیسی جهت نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وجود سوابق او در اعدام‌های دسته‌جمعی و نقض حقوق بشر گفت: «ما به عنوان کشور میزبان موظفیم که نمایندگان کشورهای دیگر را بدون توجه به آنچه درباره آنها فکر می‌کنیم بپذیریم.»


رئیسی نیز در بدو ورود به آمریکا اعتراضات مردمی را به کشورهای غربی نسبت داد و گفت: «دشمن تصور می‌کرد با این تکانه‌ها درخت تنومند انقلاب اسلامی دچار مشکل می‌شود اما دشمن دچار اشتباه محاسباتی شد.»

او برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل صبح دوشنبه به وقت محلی وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد و مورد استقبال محمد سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل و جمعی از دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

او پیش از این سفر ابراز امیدواری کرده بود که به «دیدگاه‌ها و منویات» علی خامنه‌ای جامه عمل بپوشاند. رئیسی همچنین گفته بود: «زبان گویای مردم در مجمع عمومی سازمان ملل خواهم بود.»

سفر سال گذشته رئیسی به آمریکا چند روز پس از قتل حکومتی مهسا ژینا امینی و آغاز اعتراضات مردمی انجام شد.

با این حال او بدون نام بردن از مهسا، این پرونده را یک موضوع کم اهمیت خواند که تحقیقات درباره آن در حال انجام است.

رئیسی روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «جمهوری اسلامی، استانداردهای دوگانه برخی از دولت‌ها در زمینه حقوق بشر را مهم‌ترین عامل نهادینه شدنِ نقضِ حقوق انسان می‌داند که پیامد آن، موضع‌گیری‌های متنوع و متعدد در قبال یک رخداد در حال بررسی در جمهوری اسلامی ایران و سکوت مرگ‌بار درباره قتل ده‌ها زن بی پناه در مدت کوتاهی در یکی از کشورهای غربی است.»

رئیسی در سخنرانی خود همچنین با نشان دادن عکس قاسم سلیمانی، خواستار «محاکمه آمر و مباشران» کشته شدن او شد.

در شهریور ۱۴۰۰ ابراهیم رئیسی برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک نرفت و سخنرانی خود را به صورت ویدئویی انجام داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
نامی که رمز شد
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.