حمله ماموران انتظامی به خانواده‌های بازداشت‌شدگان سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی در تهران

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

نیروی انتظامی به خانواده‌هایی که برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان سالگرد قتل حکومتی مهساژینا امینی مراجعه کرده بودند، با باتون حمله کرد.

شماری از شهروندان روز یکشنبه ۲۶ شهریور برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز پیش از آن، به «ستاد فرماندهی یگان امداد تهران بزرگ» مراجعه کردند.

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهند این شهروندان از سوی ماموران نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

تصاویر منتشر شده از وضعیت شهرهای ایران در سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی بیانگر وضعیت حکومت نظامی در اغلب شهرهای کردنشین و بسیاری دیگر از شهرها از جمله تهران است.

روز شنبه ۲۵ شهریور در سالگرد قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، ده‌ها شهروند از سراسر ایران بازداشت شدند که هویت دست‌کم ۲۰ نفر آنان از جمله خانواده‌های دادخواهی چون مادر یلدا آقافضلی و پدر حدیث نجفی مشخص شده است.

رسانه‌ها و مقام‌های حکومتی بدون اشاره به هویت افراد، از روز گذشته خبرهایی تنها درباره تعداد بازداشت‌شدگان منتشر کرده‌اند.

از جمله در اصفهان که سازمان اطلاعات فرماندهی نیروی انتظامی با صدور اطلاعیه‌ای از بازداشت ۱۰ شهروند خبر داد.

بر اساس گزارش تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه شش شهروند نیز در شهرستان‌ بویین زهرای استان قزوین به دلیل «قصد ایجاد تحرک ضد امنیتی» بازداشت شدند.

استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز از بازداشت ۱۵ شهروند این استان خبر داد و مدعی شد آن‌ها در سالگرد مهسا اقدام به «سنگ‌اندازی و پرتاب نارنجک دستی» در دهدشت کرده‌اند.

در آذربایجان‌غربی نیز ۱۴ شهروند با اتهام «تشویش‌ اذهان عمومی در فضای مجازی» از سوی نیروهای نظامی بازداشت شدند.

خبرگزاری تسنیم همچنین گزارش داد سازمان اطلاعات سپاه یک فرد دوتابعیتی را در کرج دستگیر کرده است.

هویت این فرد یا تابعیت دوگانه آن هنوز مشخص نشده است.

اما هویت شماری دیگر از بازداشت‌شدگان سالگرد خیزش انقلابی مشخص شده است.

فهیمه مرادی مادر یلدا آقافضلی، جان‌باخته خیزش ۱۴۰۱ و حدیث نجفی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی از جمله خانواده‌های دادخواهی بودند که روز شنبه دستگیر شدند.

هانیه توسلی، بازیگر سینما نیز شامگاه ۲۵ شهریور از سوی نیروهای امنیتی بازداشت اما ظهر یکشنبه با قرار کفالت آزاد شد.

«لیلا نقدی‌پری» عضو هیات مدیره انجمن طراحان فیلم سینمای ایران، «نیما رضایی» نوازنده و آهنگساز، «نیما صفار» شاعر، نویسنده و فعال مدنی، «شیدا صابری» بازیگر، فعال حقوق زنان و کودکان، «بختیار نظری» عکاس و فیلمبردار اهل مریوان، «علی نورانی» کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر و «محمد معینی» وبلاگ‌نویس از جمله فعالان فرهنگی و هنری بازداشت‌شده در روز شنبه هستند.

«پریسا محمدی» اهل کرمانشاه، «گلاویژ طهماسبی» اهل سنندج، «مانی صفار» و «مجید کلاته» شهروندان ساکن گرگان، «محمود صفدری» عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی، «سعید فتحی‌پور» فعال سیاسی در فسا، «علی احمدی» و «دیار احمدی» از توابع سنندج، «آرمان سهرابی» اهل دیواندره، «جبار محمودی» اهل جوانرود و «محمد مرادی‌نژاد» اهل کامیاران نیز از دیگر دستگیرشدگان روز گذشته‌اند.

پیش از آن و در روزهای منتهی به نخستین سالگرد خیزش انقلابی نیز ده‌ها شهروند از جمله خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی و سیاسی در شهرهای مختلف بازداشت شده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها