بازداشت خانگی امجد امینی در سالروز قتل دخترش؛ مزار و خانه خانواده مهسا در سقز محاصره شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

امجد امینی، پدر مهسا ژینا امینی صبح روز شنبه ۲۵ شهریور از سوی ماموران امنیتی با هدف ارعاب، به شکل موقت بازداشت و پس از تهدید و تذکر نیروهای امنیتی آزاد شد. با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی و برخی منابع محلی کُردی، به او اجازه خروج از خانه داده نمی‌شود.

امجد امینی و همسرش، مژگان افتخاری، هفته گذشته برای برگزاری سالگرد قتل حکومتی ژینا بر سر مزارش در آرامستان آیچی سقز فراخوان دادند.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، ساعاتی پس از انتشار خبر بازداشت موقت امجد امینی اظهارنظرهایی متناقض درباره احضار و دستگیری‌اش داشتند.

تسنیم به نقل از امان‌الله گشتاسبی، فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان نوشت که نیروهای امنیتی، پدر مهسا امینی را که صبح امروز برای رفتن به سر مزار دخترش از خانه بیرون آمده بود «بازداشت نکردند» اما «پس از هماهنگی در مسیر او را به محل رساندند».

در مقابل، فارس به نقل از «یک منبع آگاه» احضار امجد امینی را به «یک نهاد امنیتی» تایید کرد و نوشت که این نهاد «صرفا او را خواسته و مسایلی را مطرح کرده» اما «مساله اساسا دستگیری نبوده و هم‌اکنون نیز این فرد مثل قبل آزاد است».

با این‌ حال برخی منابع از «حصر خانگی» امجد امینی و خانواده‌اش پس از این احضار و بازداشت موقت خبر دادند.

روز شنبه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم با انتشار تصاویری، از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف خانه خانواده مهسا امینی در سقز خبر داد.

پیام‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال نیز حکایت از آن دارد که ماموران مسیر‌های منتهی به آرامستان آیچی سقز، محل دفن مهسا ژینا امینی را نیز بسته‌اند.

همچنین نیروهای حکومتی آب سد «چراغ ویس» را هم باز کرده‌اند تا امکان حضور بر مزار مهسا را از شهروندان سلب کنند.

بازداشت موقت امجد امینی در حالی‌ست که روز ۲۲ شهریور اطلاعاتی به ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌داد او طی دو روز پیش از آن، چند مرتبه به اداره اطلاعات شهر سقز احضار شده و تحت فشار قرار گرفته است تا مراسم سالگرد قتل دخترش را لغو کند.

مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر مهسا، هفته گذشته متنی مشترک در اینستاگرام منتشر کرده و گفتند: «مانند هر خانواده داغدیده‌ای در سال‌یاد شهادت فرزند دلبندمان بر مزار آن عزیز سفرکرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی برگزار می‌کنیم.»

این فراخوان در حالی منتشر شد که چندی پیش ماموران امنیتی صفا عائلی، دایی مهسا امینی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، امجد امینی هم پس از انتشار اطلاعیه مراسم سالگرد دخترش چند بار از سوی اداره اطلاعات شهر سقز احضار و ساعت‌ها بازجویی شده است.

پدر مهسا امینی اما در پاسخ به این فشارها و تهدیدها برای «تکذیب فراخوان سالگرد و لغو مراسم» تاکید کرد: «به هیچ عنوان این را قبول نکردم و مراسم را برگزار می‌کنیم.»

علاوه بر او، در هفته‌ها و روزهای گذشته ده‌ها شهروند، فعال مدنی و سیاسی دیگر و خانواده‌های دادخواه از سوی ماموران حکومتی بازداشت و احضار شده‌اند.

با وجود این سرکوب‌ها و جو امنیتی شدیدی که در برخی نقاط کشور به ویژه شهرهای کُردنشین حاکم شده، فراخوان‌هایی مردمی برای تجمع و اعتصاب سراسری در سالگرد خیزش انقلابی منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.