ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی درباره یک شهروند کشته‌شده در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی دست یافته است که تاکنون نامی از او منتشر نشده بود. این شهروند معترض ۵۸ ساله، ساکن خرم‌آباد بوده و هویتش با نام حمیدرضا کرمی احراز شده است.

حمیدرضا کرمی روز اول آذر ۱۴۰۱ در خرم‌آباد مفقود شد و حدود ۴۰ روز بعد، پیکر بی‌جانش را در حالی در منطقه سفیدکوه خرم‌آباد یافتند که آسیب‌های فراوانی در ناحیه صورت، بینی، چشم‌ها، شکم، دست‌ها و ران پای راستش وجود داشت.

تصاویر دلخراش جسد این شهروند که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، به وضوح آسیب‌هایی را در بخش‌های مختلف بدن او بر اثر ضرب و جرح نشان می‌دهند.

ماموران امنیتی در تماس با خانواده کرمی گفته‌اند که او خودکشی کرده و در روز ۹ دی ۱۴۰۱ آنان را مجبور به پذیرفتن سناریوی خودکشی و دفن سریع این شهروند کرده‌اند.

مزار حمیدرضا کرمی

جمهوری اسلامی در یک سال گذشته مسوولیت قتل هیچ‌یک از شهروندان کشته شده در جریان خیزش انقلابی را نپذیرفته و علت مرگ آن‌ها را عمدتا «خودکشی»، «تصادف رانندگی»، «سقوط از ارتفاع» یا «تیراندازی از میان جمعیت» اعلام کرده ‌است.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان که از ۲۵ شهریور سال گذشته و در پی قتل حکومتی مهسا ژینا امینی آغاز شد، دست‌کم ۵۴۰ شهروند در سراسر ایران با حمله عوامل و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی کشته شدند.

بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری، دست‌کم ۷۴ نفر از کشته‌شدگان کودک و زیر ۱۸ سال هستند.

بر اساس گواهی فوتی که روز ۱۱ دی ۱۴۰۱ در سازمان ثبت احوال کشور ثبت شده، علت مرگ حمیدرضا کرمی «برخورد اجسام سخت یا تیز» اعلام شده است اما در جواز دفن صادر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی در روز ۹ دی ۱۴۰۱، علت مرگ او «آسیب شدید مغزی» از طریق «اصابت جسم پرتابه‌ای پرشتاب (گلوله) به پشت سر» ذکر شده است.

حمیدرضا کرمی از سال‌ها پیش از خیزش انقلابی، فعالیت‌های سیاسی و مدنی داشته و در نوروز سال ۱۳۹۷، ویدیویی از او در کانال تلگرامی محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی منتشر شد که در آن علی خامنه‌ای را «دیکتاتور» خطاب کرده و انتقادات تندی به او وارد می‌کند.

حمیدرضا کرمی (سمت چپ) در کنار محمد نوری‌زاد

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، حمیدرضا کرمی در سال‌های اخیر بارها از سوی نهادهای امنیتی و قضایی احضار و یک‌بار نیز در تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کشور در سال ۹۹ بازداشت شده بود.

بر اساس این اطلاعات، کرمی در جریان خیزش انقلابی فعالیت‌های بسیار زیادی در راستای مبارزه با جمهوری اسلامی داشته است.

منتشر شدن جزییات درباره حمیدرضا کرمی به عنوان یکی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل به تازگی با انتشار گزارشی از تحقیقات خود درباره آزار، اذیت و بازداشت خودسرانه اعضای خانواده‌های قربانیان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، اعلام کرد بر اساس تصاویر مستند شده، در ماه‌های اخیر مزار بیش از ۲۰ قربانی در ۱۷ شهر ایران تخریب شده است.

این سازمان حقوق بشری روز دوشنبه ۳۰ مرداد در این گزارش نوشت که تخریب این مزارها با پاشیدن قیر، رنگ یا آتش‌سوزی صورت گرفته یا سنگ مزار شکسته شده است.

بر اساس این گزارش، عبارات روی سنگ مزار قربانیان خیزش سراسری، که آنان را «شهید» راه آزادی توصیف می‌کنند، مخدوش و پاک شده است.

در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی پس از قتل حکومتی ژینا مهسا امینی، عفو بین‌الملل بارها با ارائه گزارش‌های مستند، درباره سرکوب شهروندان در ایران اطلاع‌رسانی کرده است.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر ایران هم در گزارشی جدید، بازه یک سال خیزش انقلابی و استفاده «کم‌سابقه» جمهوری اسلامی از مجازات اعدام با هدف ایجاد هراس را بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، از شهریور ۱۴۰۱ تاکنون دست‌کم ۶۹۷ تن در ایران به دار آویخته شدند که این رقم افزایشی ۳۶ درصدی نسبت به سال قبل آن داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
خبر ورزشی
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.