رونمایی از واحدهای مسکونی ۲۵ متر مربعی؛ ساخت ۴ میلیون خانه در ۴ سال شدنی‌ است یا ۸ سال؟

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

هم‌زمان با رونمایی از واحدهای مسکونی ۲۵ متر مربعی، محمدرضا میرتاجدینی، رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی گفت: «ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در هشت سال قابل انجام است.»

به گفته این نماینده مجلس، «پیش‌بینی می‌شود از ساخت چهار میلیون واحد طرح نهضت ملی، دو میلیون آن در این دوره و دو میلیون نیز در دوره بعدی به سرانجام برسد».

محمدرضا میرتاج‌الدینی تاکید کرد: «ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم قطعا آسان نخواهد بود و ساخت یک میلیون مسکن در طی سال فقط به عهده دولت نیست و بخش‌های خصوصی نیز برای تکمیل این وعده باید پای کار بیایند.»

ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال (هر سال یک میلیون خانه)، وعده انتخاباتی ابراهیم رئیسی در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰ بود که بارها از سوی مقام‌های دولتی از جمله وزیران راه و شهرسازی منصوب دولت رئیسی، بر آن تاکید شده است.

در همین حال مدیر‌عامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران از آغاز ساخت هزار و ۸۰۰ میکرو آپارتمان ۲۵ متری در منطقه ۱۹ تهران خبر داد.

به گفته خشایار باقرپور، قیمت تمام شده این واحدهای مسکونی مبله، کمتر از یک میلیارد تومان است.

باقرپور اجرای این ایده را «ایجاد بستر تشکیل خانواده برای جوانان و افزایش جمعیت در راستای سیاست‌های کلی نظام» توصیف کرد.

بر اساس اعلام مدیر‌عامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران، با رویکرد واقع‌بینانه، هزینه نهاده‌های تولید مسکن با قیمت‌های امروز، حدود متری ۲۵ میلیون تومان برای ساخت ارزیابی می‌شود.

هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن در قراردادهای اولیه چهار میلیون تومان برآورد شده بود.

وب‌سایت اقتصاد آنلاین هم در گزارشی از افزایش ۷۷۶ برابری هزینه خرید مسکن در بازه ۲۶ سال گذشته در تهران خبر داد و نوشت: «رشد قیمت مسکن در نیم قرن گذشته، دسترسی دهک‌های مختلف به مسکن در ایران را کاهش داده و در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور اجاره‌نشین هستند.»

در این گزارش تاکید شده که مدت زمان انتظار برای خانه‌دار شدن حداقل‌بگیران با مبنا قرار دادن قیمت‌های آذر ماه سال ۱۴۰۱ و پس‌انداز یک سوم دستمزد، حدود ۱۵۰ سال است.

از سوی دیگر تجارت‌نیوز در گزارشی که روز ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر کرد، از افزایش کانکس‌نشینی خبر داد و با اشاره به دو برابر شدن تقاضا برای خرید و اجاره کانکس‌ به منظور سکونت، از بالا رفتن ۱۰ درصدی قیمت این کانکس‌ها از ابتدای امسال گفت.

پشت‌بام خوابی، اتوبوس‌خوابی و کانکس‌نشینی از پدیده‌هایی هستند که در چند سال اخیر به دلیل افزایش قیمت مسکن در ایران رواج پیدا کرده‌اند.

هفته گذشته احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ادوار پیشین مجلس در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن برشمردن آثار مخرب مصوبه مولدسازی اموال مازاد دولت بر بخش مسکن و ساختمان، خواستار رد کامل مصوبه مولدسازی از سوی نمایندگان مجلس شد.

توکلی در نامه خود به اوضاع اسفناک کنونی وضعیت مسکن و التهاب بیشتر آن در صورت تصویب این مصوبه اشاره کرد.

به نوشته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز به اینجا رسیده‌ایم که اگر فردی با حداقل حقوق بتواند ماهانه یک‌سوم حقوق خود را پس‌انداز کند، دوره انتظار او برای خانه‌دار شدن ۱۳۵ سال به درازا می‌کشد: «اگر دولت زیر بار اجرای این مصوبه برود، خود را در جنگ با بی‌خانمانی خلع سلاح ساخته و شاید مجبور شود فاتحه خانه‌دار شدن مردم و خدای ناخواسته، فاتحه خودش را یکجا بخواند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
نامی که رمز شد
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.