بی‌بی‌‌سی: سرباز سابق بریتانیایی فراری از زندان به جمع‌ کردن اطلاعات برای ایران متهم است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

دانیل عابد خلیفه، سرباز سابق بریتانیایی که از زندان «‌وندز ورث» در لندن فرار کرده، به تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات برای حکومت ایران متهم شده است.

در حالی که این سرباز پیشین بریتانیایی صبح چهارشنبه ۱۵ شهریور از زندان فرار کرد، رسانه بریتانیایی بی‌بی‌سی نوشت اتهام او جمع‌‌آوری اطلاعاتی بوده که ممکن است برای «دشمن» مفید باشد.

بی‌بی‌سی افزود که اکنون مشخص شده «دشمن» مورد اشاره در موارد اتهامی او، حکومت «ایران» است.

خلیفه قرار بود در پاییز امسال محاکمه شود اما او اکنون توانسته از زندان فرار کند.

دولت لندن تحقیقاتی را درباره فرار این زندانی آغاز کرده است.

دانیل عابد خلیفه ۲۱ ساله است و بی‌بی‌سی نوشت که مشخص شده است او از طریق آشپزخانه و با لباس آشپز خود را به یک ون تحویل غذا رسانده و فرار کرده است.

مطرح شدن نام ایران در پرونده این زندانی در حالی است که پیشتر روزنامه ساندی‌تایمز لندن در گزارشی از آشکار شدن شواهد تازه‌ در مورد نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بریتانیا خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، از گزارش‌های اطلاعاتی درباره استخدام باند‌های سازمان‌یافته تبهکاری از سوی جاسوسان ایران برای هدف قرار دادن مخالفان جمهوری اسلامی در بریتانیا نگران است.

در روزهای گذشته دیوید جونز، نماینده کنونی پارلمان و وزیر پیشین بریتانیا، خواستار آن شد که اقدام علیه سپاه پاسداران فراتر از تحریم‌های کنونی برود و لندن این نهاد نظامی-ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی بشناسد.

با وجود این که سپاه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است اما اتحادیه اروپا، کانادا و بریتانیا هنوز چنین اقدامی انجام نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خدانور لجه‌ای

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.