تظاهرات شبانه در آبدانان در اعتراض به مرگ بامشاد سلیمان‌خانی؛ بیش از ۲۰ نفر مجروح شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

منابع حقوق بشری گزارش دادند که در یک تظاهرات اعتراضی در آبدانان در اعتراض به مرگ مشکوک بامشاد سلیمان‌خانی بیش از ۲۰ نفر در تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مجروح شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان بامداد جمعه خبر داد که بیش از ۲۰ نفر از معترضان در پی مرگ بامشاد سلیمان‌خانی در آبدانان، بر اثر تیراندازی با گلوله ساچمه‌ای نیروهای امنیتی در شامگاه پنجشنبه مجروح شدند.

بر اساس گزارش این شبکه، این اعتراضات در محله‌های مختلف این شهر برگزار شده بود و در پی آن وضعیت نظامی و امنیتی در خیابان‌های اصلی این شهر برقرار بود.

به نوشته شبکه حقوق بشر کردستان ماموران امنیتی در مراکز درمانی این شهر حضور پیدا کرده و به دنبال ثبت هویت شهروندانی مجروح هستند و همچنین از روز گذشته سرعت اینترنت در این شهر دچار اختلال شده است.

بر اساس گزارش‌ها، سلیمان‌خانی، دانشجوی ۲۱ ساله، پس از آزادی از زندان با علایم مسمومیت در بیمارستان جان خود را از دست داد.

گزارش‌ شده سلیمان‌خانی دانشجوی رشته مکانیک بوده است. او روز چهارشنبه سوم خرداد پس از آزادی از بازداشتگاه، به خانه برمی‌گردد، نیمه‌شب حالش بد می‌شود. او را به بیمارستان می‌برند و در روز هفتم خرداد ماه جان می‌بازد.

طبق برخی گزارش‌های رسانه‌ای، آثار شکستگی و شکنجه در بدن او مشهود بوده است.

با این حال عمران علی‌محمدی، رییس کل دادگستری استان ایلام، این ادعا را مطرح کرده که سلیمان‌خانی «بنا بر انگیزه شخصی اقدام به خودکشی با مصرف قرص کرده که پس از اعزام به مرکز استان نهایتا در بیمارستان رازی ایلام فوت کرده است».

پدر او در گفت‌وگو با سایت تابناکه با رد خبر خودکشی پسرش گفته بود: «تعجب می‌کنم، امکان خودکشی مردود است چرا که موضوع خودکشی صرفا به خاطر طرح مصرف قرص ناپروکسن به فرضیه‌ای در مراکز درمانی تبدیل شد. قبلا هم گفتم، پسر من هیچ گونه مشکل روانی، اخلاقی یا خانوادگی و تحصیلی و مالی نداشت که بخواهد با توسل به خودکشی از آنها رهایی یابد.»

پیشتر علیرغم وجود گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی، جمعیت زیادی از شهروندان آبدانانی و شهرستان‌های حومه در مراسم هفتم بامشاد سلیمان‌خانی شرکت کرده بودند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی مسئولیت بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان را برعهده نمی‌گیرد. در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، حکومت علت کشته شدن بسیاری از معترضان را دلایلی چون سقوط از بلندی یا خودکشی اعلام کرد.

در طول ماه‌های گذشته معترضانی چون یلدا آقافضلی، زن جوان ۱۹ ساله و عرشیا امامقلی‌زاده، نوجوان ۱۶ ساله، کمی بعد از بازداشت و آزادی از زندان جان باختند و علت مرگ آنها خودکشی اعلام شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.