اختصاصی؛ وضعیت نامعلوم والده یوسف‌آوا، زندانی سیاسی اهل جمهوری آذربایجان محبوس در اوین

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال حکایت از وضعیت نامعلوم و بلاتکلیفی والده یوسف‌آوا، زندانی سیاسی اهل جمهوری آذربایجان، محبوس در زندان اوین است.

بر اساس این اطلاعات، والده یوسف‌آوا، ۳۱ ساله، مجرد و اهل باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان است که ژانویه ۲۰۲۱ در دشت‌مغان در شمال استان اردبیل بازداشت شد.

بر پایه این گزارش، این شهروند سه روز در زندان یا بازداشتگاهی در دشت مغان در انفرادی محبوس و سپس به اردبیل منتقل شده است.

او بعد به تبریز منتقل و سه ماه در سلول انفرادی نگهداری و بازجویی شده است. بعد از آن نیز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو‌-الف در زندان اوین انتقال یافت و از تاریخ دوم مرداد ۱۴۰۱ در بند زنان زندان اوین محبوس است.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آن است که از حدود یک‌سال و نیم پیش که این شهروند آذربایجانی در ایران در بازداشت است، وضعیتش نامشخص و از حق تماس با خانواده نیز محروم مانده است.

او خانواده و آشنایی در ایران ندارد و مقام‌های جمهوری آذربایجان نیز تا این لحظه اقدام خاصی برای آزادی و تعیین تکلیف او انجام نداده‌اند.

این شهروند جمهوری آذربایجان از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به «جاسوسی» و «قاچاق مواد مخدر» متهم شد. او از اتهام قاچاق مواد مخدر تبرئه شده اما همچنان با اتهام جاسوسی روبه‌روست.

بر اساس گزارش رسیده به ایران‌اینترنشنال هنوز حکمی به او ابلاغ نشده است.

همچنین شواهد حاکی از تجوز داروهای خواب‌آور و مسکن برای این زندانی است که این تجویز فقط برای کنترل بیشتر او از سوی زندان‌بان‌ها صورت می‌گیرد.

ایران‌اینترنشنال درباره صحت گزارش‌های مربوط به یوسف آوا از مقام‌های آذربایجانی پرسش کرده اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی دریافت نکرده است.

بلاتکلیفی این شهروند جمهوری آذربایجان در ایران در حالی است که روابط دو کشور در ماه‌های اخیر شدیدا پرتنش شده است.

در تازه‌ترین دور این تنش‌ها جمهوری آذربایجان روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد از شهروندانش خواست به ایران سفر نکنند.

دو روز پس توصیه عدم سفر به ایران از سوی دولت آذربایجان، مقام‌های جمهوری اسلامی خشم خود را از آن ابراز کردند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۱۵ خرداد در توییتی مدعی شد هشدار وزارت امور خارجه آذربایجان نسبت به سفر شهروندان خود به ایران، «همان سیاستی است که رییس‌جمهوری اسرائیل در سفر به باکو در پیش گرفت».

این مقام جمهوری اسلامی افزود: «آنچه باید مردم آذربایجان را از آن ترساند اسرائیل است نه ایران تمدنی و اسلامی.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر

شنیداری

پادکست‌ها