افزایش تحریم‌ روسیه و اقدامات حفاظتی برابر چین روی میز اجلاس رهبران «گروه ۷» در هیروشیما

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

رهبران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷»، روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت وارد ژاپن شدند تا در اجلاس سران این گروه شرکت کنند. از مهم‌ترین برنامه‌های این دور از اجلاس گروه ۷، وضع تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و اتخاذ تدابیر حفاظتی اقتصادی بیشتر برابر چین است.

محل برگزاری این دور از اجلاس سران کشورهای گروه ۷، شهر هیروشیما در ژاپن است که در جریان جنگ جهانی دوم از سوی آمریکا بمباران اتمی شد اما اکنون سال‌هاست به «نماد صلح جهانی» تبدیل شده و بسیاری از خانه‌های ویران شده، به بناهای تاریخی تبدیل شده‌اند.

رهبران گروه ۷ از جمله جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت وارد ژاپن شدند و حتی دیدارهای دوجانبه خود را با سران ژاپنی آغاز کردند.

جلسه سران کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن از روز جمعه ۲۹ اردیبهشت آغاز خواهد شد و تا یک‌شنبه پیش رو ادامه خواهد داشت.

مهم‌ترین هدف این اجلاس تشکیل یک جبهه متحد علیه روسیه و چین خواهد بود اما با این حال سران گروه ۷ در مورد سایر موضوعات استراتژیک که منافعشان درباره آن‌ها همیشه کاملا همسو نیست نیز مذاکره خواهند کرد.

بایدن که بعدازظهر پنج‌شنبه وارد ژاپن شد، دومین رییس‌جمهوری آمریکا (پس از باراک اوباما) است که در زمان ریاست جمهوری خود به شهر هیروشیما سفر می‌کند.

او در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ژاپن که روز پنج‌شنبه انجام شد، گفت که گروه ۷ از «ارزش‌های مشترک، از جمله حمایت از مردم اوکراین که از قلمرو مستقل خود دفاع می‌کنند» حمایت می‌کند.

ایالات متحده و شرکایش ارسال محموله‌های تسلیحاتی به اوکراین را افزایش داده‌اند و ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری این کشور قرار است از طریق ویدیو کنفرانس در اجلاس گروه ۷ شرکت کند.

به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، گفت‌وگوها در این دوره از اجلاس باید به ویژه بر تشدید تحریم‌ها علیه مسکو متمرکز شود.

این تحریم‌ها تاکنون منجر به انقباض اقتصاد روسیه در سه ماهه اول سال جاری میلادی شده است.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان اما روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران به چگونگی جلوگیری روسیه از دور زدن تحریم‌ها اشاره و تاکید کرد: «من فکر می کنم این مساله به خوبی و به شیوه‌ای بسیار عملگرایانه حل خواهد شد.»

به گفته یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا، اتحادیه‌ای که در اجلاس گروه ۷ نیز شرکت دارد، سران کشورها و دولت‌های حاضر در هیروشیما همچنین درباره تحریم‌ها علیه تجارت الماس روسیه گفت‌وگو خواهند کرد.

این مقام اتحادیه اروپا با این حال گفت بعید است که در این دوره از اجلاس، در این زمینه توافق نهایی امضا شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

مجموعه مستندهای چین
تیتر اول
کاوش

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید