والانیوز: آمریکا به اسرائیل پیشنهاد «برنامه‌ریزی مشترک نظامی» در ارتباط با ایران داده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

والانیوز اسرائیل به نقل از سه مقام ارشد آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد دولت بایدن چند هفته پیش به مقام‌های اسرائیل پیشنهاد داده که با هم «برنامه‌ریزی مشترک نظامی» را در ارتباط با ایران آغاز کنند.

طبق این گزارش، مقام‌های ارشد آمریکا می‌گویند برنامه‌ریزی مشترک نظامی در ارتباط با ایران، همکاری نظامی واشینگتن و اورشلیم را به طور چشمگیری تقویت می‌کند، اما مقام‌های اسرائیلی نگران هستند پذیرش این پیشنهاد دست اسرائیل را در انجام عملیات نظامی علیه ایران و سایت‌های هسته‌ای آن ببندد.

به گزارش والانیوز، اسرائیل این پیشنهاد آمریکا را رد نکرده، اما از واشینگتن خواسته شفاف‌سازی بیشتری انجام دهد و توضیح دهد آیا این برنامه‌ریزی به صورت مذاکره درباره اطلاعات و سناریوهای ممکن است یا موضوع‌های واقعی عملیاتی را شامل می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی به والانیوز گفت پیشنهاد دولت بایدن برنامه‌ریزی مشترک برای حمله اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران را شامل نمی‌شود.

به گفته مقام‌های آمریکایی این پیشنهاد در سفر وزیر دفاع و رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به اسرائیل در اوایل ماه مارس مطرح شد.

این مقامات آمریکایی خاطرنشان کردند بر اساس این پیشنهاد آمریکا و اسرائیل طرح‌های خود را در ارتباط با سناریوهای مختلف مربوط به فعالیت‌های ایران در خاورمیانه به اطلاع هم می‌رسانند و درباره راه‌های برخورد با این تهدیدها با یکدیگر مشورت خواهند کرد.

دو هفته پیش جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، تلاش کرده بود در اظهاراتی نگرانی‌های اسرائیل را در مورد استقلال عملش در ارتباط با ایران برطرف کند. سالیوان در یک سخنرانی با تاکید بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، خاطرنشان کرد ایالات‌متحده آزادی عمل اسرائیل در این زمینه را به رسمیت می‌شناسد.

در حالی که مقام‌های اسرائیلی تاکید کرده‌اند زمان تصمیم‌گیری درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی فرا رسیده، کشف ذرات اورانیوم غنی‌ شده با غلظت نزدیک به ۸۴ درصد در سایت فردو، نگرانی‌های جهانی را درباره برنامه هسته‌ای ایران تشدید کرده است.

در اوایل اردیبهشت ماه، ۴۴ فرمانده نظامی آمریکا در نامه‌ای سرگشاده از دولت این کشور خواستند فورا سلاح‌های پیشرفته‌ای را که اسرائیل برای بازدارنگی و جلوگیری از تهدید هسته‌ای ایران نیاز داد، در اختیار این کشور قرار دهد.

این نامه با هشدار نسبت به اینکه ایران بیش از هر زمانی به رسیدن به توانایی نظامی هسته‌ای نزدیک‌تر شده، خاطرنشان کرد اگرچه برای توقف تهدید ایران دیپلماسی بهترین راه است، اما حصول چنین توافقی نه واقع‌بینانه است و نه نزدیک.

در اوایل بهمن ماه گذشته، کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد در رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل، نیروهای دو کشور در صحرای نگب به اهداف شبیه‌سازی شده از سایت‌های هسته‌ای ایران حمله کردند.

مقام‌های اسرائیلی بارها تاکید کرده‌اند برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای همه گزینه‌های خود، از جمله اقدام یک‌جانبه نظامی، را بر روی میز دارند.تاکنون چندین حمله به مراکز و تاسیسات اتمی ایران به اسرائیل نسبت داده شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس

شنیداری

پادکست‌ها