نرگس محمدی: جمهوری اسلامی با حملات شیمیایی می‌خواهد مانند طالبان مانع تحصیل دختران شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، پس از دریافت جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو، گیلرمو کانو ۲۰۲۳، در پیامی از این انتخاب قدردانی کرد. او در بخشی از پیامش از زندان هشدار داد جمهوری اسلامی با حمایت از حملات شیمیایی به مدارس قصد دارد مانند طالبان مانع تحصیل دختران شود.

نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در بخشی از پیامش با اشاره به مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز نوشت: «حکومت به دنبال تدارک و پشتیبانی از سیاستی است که با ایجاد رعب و وحشت، مانع رفتن دختران به مدرسه گردد.»

او افزود: «جمهوری اسلامی چون طالبان افغانستان به دنبال محرومیت دختران از حق تحصیل است؛ با این تفاوت که طالبان از بلندگوهای وزارت‌خانه‌ها اعلام می‌کند اما جمهوری اسلامی با سیاستی فریب‌کارانه این هدف را دنبال می‌کند.»

نرگس محمدی با اشاره سرکوب خشونت‌بار روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، دانشجویان و نهادهای جامعه مدنی در ایران گفت جمهوری اسلامی به صورت همه‌جانبه در حال سرکوب آزادی بیان در کشور است.

نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر از سازمان ملل و یونسکو خواست مردم ایران را تنها نگذارند و برای حمایت از اهداف صلح طلبانه و خشونت پرهیز معترضان و کنشگران سیاسی، توان جمهوری اسلامی را در سرکوب، زندان، شکنجه و اعدام تضعیف کنند.

نرگس محمدی در بخشی دیگر از پیامش خاطرنشان کرد دقیقا زمانی از خبر دریافت جهانی آزادی مطبوعات یونسکو مطلع شده که برای «پرونده‌ای جدید با اتهاماتی کثیر» به دادسرای اوین احضار شده است.

او تاکید کرد مانند سه دادگاه پیشین، در هیچ دادگاهی شرکت نخواهد کرد، زیرا جمهوری اسلامی را که «حکومتی استبدادی، دینی و زن‌ستیز» است به رسمیت نمی‌شناسد.

او تاکید کرد برای گذار از جمهوری اسلامی به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

نرگس محمدی از آبان ماه سال ۱۴۰۰، دوران محکومیت ۹ سال و هشت ماهه خود را در زندان اوین سپری می‌کند. در همین حال، صفحه اینستاگرام نرگس محمدی هفته گذشته گزارش داد دفتر زندان اوین هشت اتهام جدید را در پرونده جدید قضایی به این زندانی سیاسی اطلاع داده است.

بر اساس این گزارش، نرگس محمدی به دادسرای اوین احضار شده، اما او از رفتن به دادسرا خودداری کرده است.

این زندانی سیاسی در جریان این خیزش انقلابی نیز در پیام‌هایی علیه سرکوب جمهوری اسلامی و شکنجه‌ معترضان در زندان‌ها اعلام موضع کرده است.

در اسفندماه گذشته، نرگس محمدی در یادداشتی در واکنش به تکذیب تعرض و تجاوز به زنان در زندان‌ها از سوی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، ضمن برشمردن نمونه‌های مختلف از «تعرض جنسی و روانی و شکنجه فیزیکی»، اعلام کرد آماده شهادت دادن در این باره است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید