دیدار چند سینماگر ایران با خانواده توماج صالحی همزمان با افزایش نگرانی‌ درباره وضعیت او

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

فاطمه معتمد آریا، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف از سینماگران مطرح ایران با خانواده و وکیل توماج صالحی، خواننده رپ بازداشت‌شده، دیدار و حمایت خود را از این هنرمند اعلام کردند.

بر اساس گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی، این سه سینماگر در این دیدار از وضعیت توماج صالحی نیز کسب اطلاع کردند.

این دیدار در حالی صورت گرفته که در روزهای اخیر نگرانی‌ها از وضعیت صالحی در زندان افزایش یافته و سازمان‌های حقوق بشری خواستار دسترسی فوری او به درمان شده‌اند.

کمپین حقوق بشر ایران اعلام کرد این خواننده رپ بازداشت شده، نیاز به درمان فوری دارد که این خدمات درمانی در زندان قابل ارائه نیست.

به گزارش این سازمان، صالحی اکنون در یک سلول انفرادی در زندان دستگرد، در مرکز ایران، نگهداری می‌شود.

همچنین رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با بیان اینکه این کشور خبرهای وضعیت توماج صالحی را از «نزدیک» دنبال می‌کند، در توییتی نوشت: «توماج باید فورا آزاد شود و تحت مراقبت‌های پزشکی لازم قرار گیرد.»

پیشتر ودانت پاتل در نشست خبری خود خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت: «متاسفانه چگونگی برخورد با توماج تنها یکی از آخرین نمونه‌ها از نقض حقوق بشر از سوی رژیم است. ما از مقامات ایران می خواهیم فورا توماج و بقیه زندانیان سیاسی را آزاد کنند و به آقای صالحی خدمات پزشکی مورد نیاز را ارائه دهند.»

او افزود: «برخورد قهری با زندانیان سیاسی با هدف ترساندن مردم و سرکوب نارضایتی‌ها صورت می‌گیرد و نشان می‌دهد مقامات ایران چقدر از مردم خود و به ویژه جوانانی همچون توماج وحشت دارند.»

ویدیوهای ارسال‌شده از شیراز به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان از حمایت توماج صالحی، دست نکشیده و به دیوارنویسی‌ها ادامه دادند.

همچنین روز یکشنبه، ایرانیان و کنشگران ساکن مونترال کانادا با برگزاری تجمعی خواستار حمایت از معترضان زندانی ایران، از جمله این خواننده زندانی شدند.

پیشتر گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، در بخشی از پیام نوروزی خود با اشاره به آزادی تعداد محدودی از زندانیان سیاسی، از مردم خواست که فریب جمهوری اسلامی را نخورند. او خطاب به حکومت گفت: «از توماج صالحی چرا خبری نیست؟ چرا توماج صالحی را آزاد نکردید؟»

توماج صالحی که پیشتر نیز زندانی شده بود، در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی با انتشار پیام‌هایی از این خیزش حمایت کرده بود اما سرانجام به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید