محرومیت ستاره والیبال و یک کشتی‌گیر؛ امیرحسین توخته و علی شریفی یک و چهار سال محروم شدند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، پس از گدشت ۲۰ روز از صدور رای درباره دو ورزشکار، امیر حسین توخته و علی شریفی را به ترتیب یک و ۴ سال از فعالیت در تمامی حوزه‌های ورزش محروم کرد. توخته و عطایی، سرمربی تیم ملی والیبال، پیش از این دوپینگ را رد کرده بودند. توخته گفته مصرف درمانی داشته است.

نادو، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران گفته است که ماده ممنوعه مصرفی امیرحسین توخته والیبالیست تیم هراز آمل و تیم ملی والیبال، «هیدروکلروتیازید» و در لیست مواد و روش های ممنوعه وادا است. نمونه خون توخته که در آن این ماده ممنوعه کشف شده، در زمان برگزاری مسابقات لیگ برتر والیبال در ۱۸ آبان، اخذ شده بود و آزمایشگاه بین المللی مرجع نمونه اش را مثبت اعلام کرده. طبق قوانین ایران نادو مدت زمان محرومیت وی از ۷ اسفند ۱۴۰۱ تا ۷ اسفند ۱۴۰۲ است.

از سوی دیگر افسران کنترل دوپینگ نادو از علی شریفی فرنگی کار تیم کشتی فولاد خوزستان در زمان برگزاری مسابقات لیگ برتر کشتی فرنگی نمونه گیری کردند. با اعلام آزمایشگاه بین المللی مرجع دو ماده ممنوعه «استانوزولول» و «دگزامتازون» در نمونه وی مشاهده شده. او از اول بهمن ۱۴۰۱ تا ۳۰ دی ۱۴۰۵ و به مدت ۴ سال از هرگونه فعالیت ورزشی محروم است.

توخته چند هفته پیش و در واکنش به این محرومیت گفته بود: به دلیل مشکل کلیوی که داشتم مجبور به استفاده از دارو بودم. این دارو زیر نظر پزشک متخصص مصرف شده و مسئولان فدراسیون پزشکی ورزشی هم این موضوع را تایید کردند.

فرزاد شارکی، قائم مقام نادو ایران پیش از این درمورد محرومیت توخته به دلیل استفاده از داروهای درمانی، گفته بود: او باید برای استفاده از دارو مجوز و معافیت درمان دریافت می‌کرد؛ اما این پروسه را طی نکرد و متاسفانه محروم شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها