دیده‌بان حقوق بشر سوریه: جمهوری اسلامی برای جذب نیروی شبه‌نظامی، در سوریه دفتر ایجاد کرده

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد جمهوری اسلامی در استان حسکه این کشور دفتری را ایجاد کرده که به جذب و استخدام نیروهای جوان برای گروه‌های شبه‌نظامی خود اقدام می‌کند.

بنا بر این گزارش، دفتری که جمهوری اسلامی در این استان حسکه ایجاد کرده مردان جوان را با دستمزد ماهانه ۲۰۰ دلار استخدام می‌کند و در حال حاضر ۸۰ مرد جوان نیز به صورت داوطلبانه در این دفتر کار می‌کنند.

گزارش‌ها از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای گسترش نفوذ نظامی و سیاسی خود در سوریه در حالی منتشر می‌شود که

دیدبان حقوق بشر سوریه در آبان ماه نیز گزارش داده بود که حزب‌الله لبنان انبارهای سبزیجات در منطقه «سیده زینب» دمشق را پس از تصرف به مقر‌های نظامی وابسته به خود و نیروهای جمهوری اسلامی تبدیل کرده است.

بر اساس این گزارش، گروه‌هایی از حزب الله با استفاده از اوضاع اقتصادی بد سوریه، ویلاهایی در منطقه «الصبوره» دمشق را پس از خرید، مقر نیروهای خود کرده‌اند و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در برخی مناطق دمشق در حال خرید املاک زیادی هستند.

اوایل مهر ماه نیز روزنامه الشرق‌الاوسط گزارش داد شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی با هدف گسترش نفوذ ایران در نزدیکی پایتخت سوریه، به دنبال خرید زمین و املاک در نواحی جنوبی حومه دمشق و در نزدیکی منطقه «سیده زینب»هستند.

گزارش الشرق‌الاوسط خاطرنشان کرد پیش‌تر روسیه مانع حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران در این مناطق می‌شد، اما با درگیر شدن روسیه در جنگ اوکراین، امکان گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در این مناطق بیشتر شده است.

شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی علاوه بر این اقدامات، به مصادره املاک مردم مناطق مختلف سوریه نیز اقدام کرده‌اند.

در فروردین ماه ۱۴۰۰، دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد سپاه پاسداران و شبه نظامیان تحت حمایت آن ۱۰ خانه و ۳۰ مغازه در شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور سوریه را با ادعای اینکه صاحبان آنها از مخالفان حکومت بشار اسد هستند مصادره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، برخی از این خانه‌های مصادره شده به مقر نظامی تبدیل شده و برخی دیگر در اختیار شبه‌نظامیان «تیپ الشیخ» قرار گرفته که اجاره آنها را فرماندهان این «تیپ» دریافت می‌کنند.

طبق این گزارش، در حالی که همه مناطق سوریه با وضعیت اقتصادی ناگوار، نبود فرصت‌های شغلی و قیمت‌های نجومی روبه‌روست، خرید املاک و مستغلات از سوی این شبه‌نظامیان روز به روز در حال افزایش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها