بازگشت معترضان به خیابان‌ها برای اعلام مخالفت با حکومت؛ تکرار عناصر خیزش در چهارشنبه‌سوری

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

پس از بازداشت و اعتراف اجباری دختران اکباتان، ده‌ها دختر از سراسر ایران در حمایت از آنان رقصیدند. از سوی دیگر تصاویر و گزارش‌ها از چهارشنبه‌سوری نشان‌ دادند معترضان اندک فرصتی می‌‌خواهند تا خیابان را به صحنه مخالفت با حکومتی تبدیل کنند که آزادی را به اشکال مختلف محدود کرده است.

از شب چهارشنبه‌سوری تاکنون ویدیوهایی از رقص حمایتی دختران در شهرهای بوشهر، مشهد، دیزین، اهواز، تهران و ... به دست ایران‌اینترنشنال رسیده است.

این رقص‌ها در حمایت از دختران رقصنده شهرک اکباتان است که ویدیویی از رقص خود در شهرک اکباتان و به مناسبت روز زن منتشر کرده بودند اما پس از دیده شدن این ویدیو، از سوی ماموران حکومتی بازداشت و وادار به اعتراف اجباری شدند.

در روزهای گذشته شهروندان بسیاری از سراسر ایران ویدیوهایی از رقص خود را با همان ترانه («آرام باش» رِما و سلنا گومز) و در حمایت از دختران اکباتان منتشر کردند.

در جدیدترین نمونه، در دو ویدیوی مجزا، دختری از تبریز و دختر دیگری از مشهد با اجرای رقص، حمایت خود را از دختران اکباتان ابراز کردند.

از سوی دیگر، ویدیوی منتشر شده در صفحه «شهرک اکباتان» نشان می‌دهد شامگاه سه‌شنبه ۲۳ اسفند ماه دختری کنار آتش چهارشنبه‌سوری در حمایت از دختران اکباتان می‌رقصد.

در شهرک مهستان نیز زنان در شب چهارشنبه‌سوری بدون حجاب اجباری مشغول رقص و پایکوبی شدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند زنان در شب چهارشنبه‌سوری بدون حجاب اجباری در اهواز رقصیدند و همچنین ترانه «برای ...» را پخش کردند.

به گفته کارشناسان و ناظران، کنش و واکنش مردم و حاکمیت در جشن چهارشنبه‌سوری علاوه بر این رقص‌های حمایتی، با مولفه‌های خیزش انقلابی همچون شعار دادن علیه حاکمیت، بازخوانی ترانه‌ها و سرودهای اعتراضی و ... نیز همراه بود.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مراسم چهارشنبه‌سوری در خیابان جردن تهران همراه با شعار «آزادی آزادی آزادی» و همچنین هم‌خوانی ترانه «برای ...» برگزار شد.

یکی از شهروندان هم ویدیویی برای ایران‌اینترنشنال فرستاده و در آن روایت خود را از شادی مردم مشهد در مراسم چهارشنبه‌سوری با وجود نیروهای سرکوب ارائه کرده است.

بر اساس ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال از «بلوار رستاخیز» گوهردشت، زنان و مردان در شب چهارشنبه‌سوری «به یاد ژینا» مشغول به رقص کردی شدند.

جوانان مشهدی نیز در این شب ترانه «برای ...» را در «بلوار نماز» این شهر هم‌خوانی کردند.

بر اساس گزارش‌ها اما ماموران حکومتی جوانی را در محله ایثارگران مشهد در شب چهارشنبه‌سوری با خشونت بازداشت کردند.

باوجود تلاش حکومت برای سرکوب هر کنش اعتراضی شهروندان، اعتراضات در اشکال مختلف ادامه دارد.

دیوارنویسی اعتراضی، سر دادن شبانه شعار علیه جمهوری اسلامی و نافرمانی‌های مدنی چون خودداری از بر سر داشتن حجاب اجباری در معابر و اماکن عمومی از جمله اقداماتی است که زنان و مردان ایرانی در طول شش ماه گذشته و در جریان خیزش انقلابی آن را ادامه داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس

شنیداری

پادکست‌ها