با ائتلاف احزاب مخالف: قلیچدار اوغلو رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

ائتلاف شش حزب مخالف دولت ترکیه کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق را به عنوان نامزد واحد خود برای رویارویی با رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آینده ترکیه انتخاب کردند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قرار است روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار شود و اردوغان که از بیست سال پیش در قدرت است، قصد دارد با نامزدی در انتخابات، همچنان در قدرت بماند.

تمل کاراملا اوغلو، رهبر حزب سعادت، روز دوشنبه در حضور جمعیتی که مقابل مقر حزبش در آنکارا تجمع کرده بودند، گفت: «کمال قلیچدار اوغلو کاندیدای ریاست جمهوری ماست.»

رهبران پنج تشکل دیگر ائتلاف مخالف اردوغان، از جمله آقای قلیچدار اوغلو در زمان اعلام این خبر در کنار او ایستاده بودند.

با وجود پیامدهای سهمگین زلزله اخیر ترکیه و سوریه که فقط بیش از ۴۶ هزار کشته در ترکیه برجای گذاشت و بسیاری از مناطق جنوب و جنوب شرق این کشور را ویران کرد، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی ترکیه به تعویق نیافتاده است.

قلیچدار اوغلو که از سال ۲۰۱۰ در راس حزب جمهوری‌خواه خلق قرار دارد، وعده داده در صورت انتخاب شدن در انتخابات ریاست جمهوری، ترکیه دوباره به کشوری دموکراتیک تبدیل شود.

او پس از انتخاب به عنوان نامزد واحد مخالفان اردوغان خطاب به جمعیت گفت: «همه با هم قدرت اخلاق و عدالت را برقرار خواهیم کرد. ما به عنوان اتحاد ملت، ترکیه را بر اساس رایزنی و سازش رهبری خواهیم کرد.»

او سپس در مقر حزب خود در حالی که منصور یاواش و اکرم امام اوغلو دو شهردار محبوب آنکارا و استانبول در کنارش بودند گفت: «آنچه از مردم ربوده شده را به مردم پس خواهیم داد. نامزد، من نیستم، نامزد، همه ما هستیم.»

ائتلاف اپوزیسیون ترکیه مصمم به تحقق یک «تغییر کامل» در ترکیه است و می‌خواهد این کشور را بار دیگر به نظام پارلمانی بازگرداند. پیشتر اردوغان نظام سیاسی ترکیه را به ریاستی تغییر داد و خودش پس از نخست‌وزیری به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه انتخاب شد.

این اقدام اردوغان، تلاشی برای تمرکز قدرت خود او ارزیابی شد.

بر اساس توافق امضاشده میان مخالفان، در صورت انتخاب آقای قلیچدار اوغلو، رهبران پنج تشکل دیگر ائتلاف نیز به عنوان معاون رییس‌جمهور منصوب خواهند شد.

همچنین توافقنامه امضا شده توسط شش حزب ائتلاف همچنین شامل نقش خاصی برای شهرداران محبوب استانبول و آنکارا است و آنان نیز در صورت پیروزی قیلیچدار اوغلو «در زمانی که مناسب تشخیص داده شود» به عنوان معاون رییس‌جمهور منصوب خواهند شد.

با وجود اتحاد مخالفان اردوغان، برخی از حامیان اپوزیسیون، آقای قلیچدار اوغلو ۷۴ ساله از اقلیت علوی را به نداشتن جذابیت عمومی در مواجهه با اردوغان متهم می‌کنند.

پیشتر مرال آکشنر، رهبر «حزب خوب» (ناسیونالیست) یکی از احزاب ششگانه مخالف اردوغان، با انتخاب قلیچدار اوغلو مخالفت کرده بود.

با این حال، اردوغان ۶۹ ساله رهبر حزب اسلامگرای عدالت و توسعه نیز محبوبیتش به دلیل بحران اقتصادی در ترکیه و همچنین پیامدهای زلزله اخیر کاهش یافته است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است انتخابات ریاست‌جمهوری آینده خطرناک‌ترین انتخابات برای او از سال ۲۰۰۳ به این سو باشد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید