رافائل گروسی: بازرسی آژانس در سایت فردو ۵۰ درصد بیشتر خواهد شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۴

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی خبری پس از سفر به ایران اعلام کرد با جمهوری اسلامی برای دسترسی و تبادل اطلاعات بیشتر توافق کرده و از اعزام تیمی به ایران، راه‌اندازی دوباره تجهیزات نظارتی و افزایش ۵۰ درصدی بازرسی در سایت فردو خبر داد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز نوشت گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در سطح بالایی اطمینان داده که مایل به همکاری با آژانس برای حل و فصل مسائل برجسته باقیمانده است و در بحث‌های فنی پیگیری آن‌ها به زودی مشارکت خواهد داشت.

بر اساس آنچه رویترز از این گزارش آژانس نوشته، رافائل گروسی از اطمینانی که جمهوری اسلامی به او داده استقبال کرده است.

بر این اساس، گروسی همچنین از موافقت جمهوری اسلامی با این که اجازه دهد آژانس فعالیت‌های اعتبارسنجی و نظارت بیشتری را انجام دهد، استقبال کرده است.

رویترز نوشت که گزارش آژانس نشان می‌دهد این نهاد بحث‌های فنی با ایران را درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده تا حدود ۸۴ درصد که در سایت فردو کشف شده، آغاز کرده است.

به گفته رویترز، در گزارش آژانس بیانیه‌ مشترک این نهاد و ایران هم وجود دارد که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ابراز آمادگی کرده دسترسی و اطلاعات بیشتر درباره مسائل باقیمانده با آژانس و ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده را مهیا کند.

پیش‌تر، رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتشر کردند که به مواردی که رویترز گزارش داده، اشاره کرده است.

در پایان سفر گروسی به تهران، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در نشست خبری مشترک با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد موضوع غنی‌سازی ۸۴ درصدی بین ایران و آژانس حل شده و کارشناسان ایران و آژانس در حال گفت‌وگو درباره سه سایت مشکوک هستند.

این نقاط مشکوک مشخص نشده اما پیشتر نام تورقوزآباد و سایت‌هایی در نزدیکی اصفهان یا آباده در استان فارس به عنوان مکان‌های احتمالی مطرح شده بود.

مدیر‌کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این نشست اعلام کرد: «می‌خواهیم با ایران یک گفت‌وگوی جدی و سیستماتیک داشته باشیم.»

او اضافه کرد: «هنوز کار ما تمام نشده است و همزمان با نشست ما تیم‌های آژانس و ایران برای حل و فصل مسایل با یکدیگر مشغول مذاکره هستند.»

سفر گروسی به ایران در آستانه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه و همچنین گزارش‌ها درباره غنی‌سازی ۸۳/۷ درصدی در ایران انجام شد.

روزنامه وال استریت ژورنال پیش از این به نقل از چند دیپلمات غربی گزارش داد که اروپایی‌ها در واکنش به غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم به وسیله جمهوری اسلامی، از صدور بیانیه انتقادی علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنند اما ایالات متحده تمایلی به انجام چنین کاری ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.