پیروز، توله‌یوز ایرانی جان باخت؛ اعتراض به بی‌کفایتی جمهوری اسلامی در حفاظت از محیط زیست

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی بدون بر عهده گرفتن مسوولیت حکومت، از «تلف شدن» پیروز، توله‌یوز معروف ایرانی در ده ماهگی خبر دادند. این در حالی است که موجی از خشم و تاسف ایرانیان را فرا گرفته و اعتراض‌ها علیه حکومت در زمینه حفاظت از محیط زیست افزایش یافته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز سه‌شنبه نهم اسفند به نقل از رییس بیمارستان دامپزشکی مرکزی از «تلف شدن» پیروز، توله‌یوز ایرانی خبر داد.

رسانه‌های ایران نوشتند در پی جان باختن پیروز، فراکسیون محیط‌زیست مجلس یک نشست ویژه برای بررسی عوامل مربوط و اقدامات صورت گرفته برگزار می‌کند.

در حالی که پیشتر گزارش‌هایی از شرایط ناگوار نگهداری این توله‌یوز ایرانی منتشر شده بود، این مقام دامپزشکی گفت: «از همه عذرخواهی می‌کنیم که نتوانستیم این حیوان را نگه داریم.»

بر اساس گزارش ایرنا، پنج‌شنبه پنجم اسفند، پیروز «با حال خراب» به بیمارستان دامپزشکی مرکزی منتقل و در آنجا بستری شد.

ایرنا نوشت: «ابتدا گمان کردند مشکل پیروز انسداد روده است اما بعد از انجام آزمایش‌های متعدد متوجه شدند دچار نارسایی کلیوی شده است.»

بر اساس اعلام این خبرگزاری، پیروز شامگاه دوشنبه هشتم اسفند ماه دیالیز شد اما دوام نیاورد و زنده نماند.

پیشتر غلامرضا ابدالی، سرپرست دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست، اعلام کرده بود پیروز به مدت چندین روز غذا نخورده است.

رسانه‌های جمهوری اسلامی برای آرام کردن مردم و کاهش انتقادها به نقل از رییس بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران نوشته‌اند که «ایران»، مادر پیروز باردار است و هنوز نسل یوزپلنگ ایرانی منقرض نشده است.

اوایل اردیبهشت سال گذشته، علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست، با اعلام خبر تولد سه توله‌یوز در مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی پارک ملی توران، گفته بود با زایمان یوزپلنگ ماده به نام «ایران» به روش سزارین صحرایی، سه توله آن سالم به دنیا آمده‌اند.

این سه توله حاصل جفت‌گیری طبیعی «ایران» و «فیروز»، دو یوزپلنگ ایرانی، در مرکز تکثیر پارک ملی توران بودند و به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان، تولد آن‌ها نخستین پروژه «تکثیر در اسارت یوزهای ایرانی-آسیایی» در دنیا بود.

با این حال در کمتر یک ماه دو توله‌یوز از سه توله به دنیا آمده در این مرکز جان خود را از دست دادند.

برخی فعالان محیط زیست پیشتر سخنان مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست درباره این توله‌یوزها از جمله اشتباه در اعلام جنسیت توله، نحوه نگهداری و تغذیه آن‌ها و اعلام «ضعف و ناهنجاری مادرزادی ریه» را به عنوان دلیل تلف شدن توله‌یوزها، مبهم و متناقض ارزیابی کردند.

از آن پس، پیروز به نماد ملی اما در خطر تبدیل شد و شروین حاجی‌پور نیز در ترانه معروف «برای ...» که برای خیزش اخیر علیه جمهوری اسلامی خواند، از پیروز یاد کرد.

اهمیت تولد پیروز در آن بود که به گفته اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، تنها ۱۲ قلاده یوزپلنگ آسیایی (ایرانی) در ایران باقی مانده و این گونه در خطر انقراض قرار دارد.

پیشتر علیرضا شهرداری، تیمارگر حیات‌وحش و پرستار پیروز، توله‌یوز ایرانی، در پاسخ به انتقادات‌ درباره چگونگی مواظبت از پیروز به صورت «دست‌آموز » گفته بود: «پیروز به این نحوه بزرگ شدن نیاز دارد.»

او گفته بود این توله‌یوز از روز نخست به دست انسان بزرگ شده و «تحت هیچ شرایطی قرار نیست به طبیعت بازگردد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
جهان‌نما
خبرها
حرف آخر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.