خرس بلورین بخش «نسل ۱۴ سال به بالا» جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم» ساخته محمد ولی‌زادگان رسید.

این فیلم که به موضوع ممنوعیت رقص زنان در ایران می‌پردازد از سوی سازندگانش به خدانور لجعی، معترض بلوچ، تقدیم شد که در جریان خیزش انقلابی کشته شد.

امسال جشنواره فیلم برلین در اقدامی در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران، حضور موسسات سینمایی وابسته به جمهوری اسلامی را تحریم کرده و به جای آن به پخش آثار فیلسازان مستقل ایرانی پرداخت.

گلشیفته فراهانی در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم برلین گفت: «تا زمانی که همه ما در این کره خاکی آزاد نباشیم، هیچ کس آزاد نیست. بنابراین تا زمانی که مردم در ایران و اوکراین در نوعی ظلم، جنگ و بی‌عدالتی زندگی ‌می‌کنند، همه با هم در آن [شرایط] هستیم.»

روز ۲۹ بهمن در حاشیه جشنواره فیلم برلین، ده‌ها نفر از بازیگران و فیلمسازان حاضر در این جشنواره با تجمع بر روی فرش قرمز و سر دادن شعار، کف زدن و حمل پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی»، از خیزش انقلابی مردم ایران حمایت کردند.

پیش از برگزاری این تجمع بر فرش قرمز، هنرمندان در نشستی درحاشیه جشنواره فیلم برلین درباره نقش هنر در اعتراضات گفت‌وگو کردند.

سپیده فارسی، کارگردان ایرانی، در این تجمع سینماگران بر فرش قرمز به رویترز گفت: «کار این رژیم تمام است. مردم به خوبی این را فهمیده‌اند.»

فارسی همچنین تحریم موسسات فیلم وابسته به جمهوری اسلامی در جشنواره برلین را فرصتی برای حضور پرنگ‌تر سینماگران مستقل ایرانی در این رویداد هنری خواند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید