امیرعبداللهیان در بغداد از احتمال برقرار شدن روابط تهران و ریاض استقبال کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

در حالی که گزارش‌ها حاکی از عدم تلاش جمهوری اسلامی برای پیشرفت در گفت‌وگوهایش با ریاض است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «به عنوان بخشی از تقویت همکاری با کشورهای منطقه، از سرگیری روابط ایران و عربستان سعودی مورد استقبال ماست.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امیرعبداللهیان روز چهارشنبه سوم اسفند در بغداد با همتای عراقی خود درباره مذاکرات متوقف شده میان تهران و ریاض که با میانجیگری بغداد برگزار می‌شد و همچنین امنیت مرزهای دو کشور همسایه، ایران و عراق، گفت‌وگو کرد.

بغداد نقش میانجی را در گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی ایفا می‌کند که از حدود هفت سال پیش تاکنون روابطشان را قطع کرده‌اند.

این مذاکرات دو سال پیش در عراق آغاز شد و اکنون چندین ماه است که متوقف شده است.

امیرعبداللهیان در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق گفت که تهران از «تلاش‌های دولت عراق برای تقویت گفت‌وگوها و همکاری‌های عربستان سعودی و ایران» استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین به میانجی‌گری مشابهی که بغداد بین تهران و قاهره برای گرم کردن روابط آن‌ها انجام می‌دهد، اشاره کرد.

این اظهارات در حالی است که چند ماه پیش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر، ضمن تاکید بر ضرورت جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای، از جمهوری اسلامی خواستند به اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه پایان دهد.

بن سلمان و السیسی در خرداد ماه پس از دیدار در قاهره، در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت خود از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای و ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه تاکید کردند.

متوقف شدن مذاکرات میان تهران و ریاض در حالی است که به تازگی بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد با توجه به نگرانی‌های فزاینده از تهدیدهای ایران، دولت جدید اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا گفت‌وگوها با عربستان سعودی را در زمینه تقویت روابط نظامی و امنیتی افزایش داده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید