ادامه درگیری نهادهای حکومتی درباره پخش سریال شبکه خانگی «سقوط» با بازی حمید فرخ‌نژاد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

در ادامه درگیری بین وزارت ارشاد و صداوسیما درباره پخش سریال شبکه خانگی «سقوط» با بازی حمید فرخ‌نژاد، انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیویی به درخواست پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما اعتراض کرد. جبلی از ابراهیم رئیسی خواسته بود تا فیلیمو را به دلیل پخش این سریال فیلتر کند.

در نامه این انجمن به جبلی با لحنی کنایه‌آمیز از رییس صدا و سیما تشکر شده که «در این اوضاع آشفته، دغدغه صداوسیما نه همراهی و کمک، که تحریم و تعطیلی» است.

نویسندگان نامه همچنین به وضعیت رکود سینماها اشاره و از اینکه صداوسیما خواهان تعطیلی یک پلتفرم شده، انتقاد کردند.

این انجمن همچنین به نبود تعریف مشخص از «صوت و تصویر فراگیر»، نبود قوانین شفاف و عدم وجود ضوابط حرفه‌ای در ساترا انتقاد کرد.

روز شنبه، سایت دیده‌بان ایران متن نامه‌ای از پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما را به ابراهیم رئیسی منتشر کرد که در آن خواستار فیلتر شدن فیلیمو به دلیل پخش سریال «سقوط» با بازی حمید فرخ‌نژاد شده است.

به گفته جبلی، فیلیمو «از اخذ مجوز استنکاف کرده» و با انتشار قسمت اول سریال سقوط که «با موضوعی کاملا امنیتی و بدون اخذ هر گونه مجوزی ساخته» شده، «سیاست‌های نظام در خصوص فعالیت برخی بازیگران» که «به ارکان نظام توهین» کرده‌اند، را مدنظر قرار نداده است.

پیش از انتشار این نامه نیز سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) در اطلاعیه‌ای خبر داده بود که رییس صداوسیما به ابراهیم رئیسی نامه نوشته است.

ساترا اعلام کرده بود که فیلیمو بدون اخذ مجوز قانونی، سریال «سقوط» را به کارگردانی سجاد پهلوان‌زاده و بازیگری حمید فرخ‌نژاد تولید و بدون اخذ مجوز انتشار، اقدام به انتشار آن کرده است.

با این حال محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد، گفته بود: «اینکه یک اثر بنا بر عملکرد یک بازیگر متوقف شود، از سوی وزارتخانه ممنوع شده است.»

در همین حال خبرگزاری ایسنا خبر داد که همزمان با مناقشه جدی وزارت ارشاد و صداوسیما بر سر پخش سریال «سقوط» در شبکه نمایش خانگی، سریال «آکتور» هم که تا دو روز قبل درگیر حاشیه‌های بسیاری برای دریافت مجوز از ساترا بود، از پنج‌شنبه پخش خود را آغاز کرده است.

این خبرگزاری نوشت که مشخص نیست «آکتور» از ساترا مجوز گرفته یا با رویکردی مشابه «سقوط» بدون مجوز از این سازمان منتشر شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید