گزارش نرگس محمدی از زندانیان سیاسی زن محبوس در زندان اوین؛ ملیکا هاشمی، خبرنگار بازداشت شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در ادامه گزارش خود از بند عمومی زنان زندان اوین درباره وضعیت ویدا ربانی، سپیده قلیان و مژگان ایلانلو اطلاع‌رسانی کرد. هم‌زمان، روز شنبه اول بهمن، ملیکا هاشمی، خبرنگار خبرگزاری شهر، بعد از حضور در دادسرای اوین بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، ملیکا هاشمی امروز برای «ارائه توضیحات به دادسرای اوین» رفته بود که همان‌جا بازداشت شد.

از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی تاکنون بیش از ۷۰ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند که نیمی از آنان همچنان در بازداشت هستند.

از جمله این روزنامه‌نگاران نیلوفر حامدی و الهه محمدی هستند که گزارش‌هایی درباره چگونگی جان باختن و خاکسپاری مهسا امینی منتشر کردند و از همان نخستین روزهای آغاز اعتراضات بازداشت شدند.

از سوی دیگر نرگس محمدی روز شنبه در ادامه گزارشگری خود درباره زنان زندانی در اوین، از سه زن نام برد و گفت که ویدا ربانی ۳۰ ساله، سپیده قلیان ۲۸ ساله و مژگان ایلانلو ۵۲ ساله، روزی که از زندان آزاد شوند به ترتیب ۳۶، ۳۰ و در آستانه ۶۰ سالگی خواهند بود.

بنا بر اعلام این فعال حقوق بشر زندانی، ویدا ربانی چهار ماه است بازداشت شده و در این مدت ۷۰ روز در انفرادی بوده است. سپیده قلیان هم ۸۰ روز از چهار سال حبس خود را در انفرادی سپری کرده است.

خانم محمدی همچنین یادآوری کرد که مژگان ایلانلو، مستندسازی است که تاکنون ۴۱ روز در انفرادی بوده در حالی که شش سال حکم گرفته است.

نرگس محمدی روز پنج‌شنبه ۲۹ دی نیز با نام بردن از ۵۸ نفر از ۶۱ زندانی بند عمومی زنان زندان اوین، جزییاتی از «محکومیت‌ها، تحمل سلول بندهای امنیتی و سلول انفرادی، بازجویی و پرونده‌سازی‌ها و همچنین وضعیت نگهداری زندانیان زن از جمله دسترسی و امکان معالجه و درمان» منتشر کرد که بیانگر شدت سرکوب زنان زندانی به دست حکومت است.

این فعال حقوق بشر زندانی، حبس در سلول انفرادی بندهای امنیتی را از جمله موارد نقض فاحش حقوق بشر و اعمال شکنجه سفید خواند که بر اساس گزارش او، ۵۷ نفر از ۵۸ زندانی زن، تجربه این «شکنجه هولناک ضد انسانی» را دارند.

به گفته محمدی، اغلب این زنان زندانی به ویژه افرادی که مدت زمان‌های طولانی در انفرادی بوده‌اند از عوارض و بیماری‌های ناشی از حبس در این سلول‌ها رنج می‌کشند.

بر اساس این گزارش سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، ۵۷ زن زندانی سیاسی اوین در مجموع هشت هزار و ۳۵۰ روز در سلول‌های بندهای امنیت اطلاعات و سپاه پاسداران حبس بوده‌اند.

خود خانم محمدی نیز پنج ماه از حبسش را در سلول انفرادی و تنها بوده است.

بنا بر گزارش او، ۱۰ نفر از زنان زندانی بیش از ۶۰ سال سن دارند که همگی به تحمل احکام سنگین ۱۰و پنج سال حبس محکوم شده‌اند و بیش از نیمی از آنان نیز مادر هستند.

از سوی دیگر برخی از این زنان زندانی مبتلا به بیماری‌های جدی و خطرناکی هستند که تحمل حبس را برایشان دشوار کرده و شرایط بیماریشان روز به روز حادتر می‌شود.

در گزارش سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ذکر شد که نگهداری زندانیان در بیمارستان‌ها تحت شرایط سخت امنیتی و با بدرفتاری برخی از پاسیاران همراه است که گاهی حتی پروسه درمان را ناقص می‌گذارد اما نهادهای امنیتی و دادستان تهران حاضر به دادن مرخصی -حتی استعلاجی- به این زنان زندانی بیمار نیستند.

خانم محمدی در پایان یادآوری کرد که ده‌ها زندانی سیاسی در سراسر کشور بدون طبقه‌بندی جرایم در بندهای عادی به سر می‌برند که مشکلات بیشتری دارند و نباید فراموش شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
۲۴
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.