جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، استعفا داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، اعلام کرد که دیگر به عنوان نخست‌وزیر توان ادامه فعالیت ندارد. او از سمت خود استعفا کرد.

موفقیت نیوزلند در مهار کرونا و حمله تروریستی در کرایست چرچ از جمله اتفاقات دوره نخست‌وزیری جاسیندا آردرن بود و استعفایش غیرمنتظره ارزیابی شده است.

او در حالی که اشک می‌ریخت گفت: «سیاستمداران انسان هستند. ما هر چه در توان داریم انجام می‌دهیم و سپس وقت آن(کناره‌گیری) فرا می‌رسد و برای من اکنون وقت آن رسیده است.»

آردرن حدود شش سال نخست‌وزیری خود را سال‌های سختی توصیف کرد و در عین حال گفت که دلیل استعفای او دشوار بودن نخست‌وزیری نیست بلکه به این دلیل است که معتقد است دیگران می‌توانند بهتر عمل کنند.

او همچنین دلیل استعفای خود را زندگی شخصی‌اش بیان کرد و گفت که قصد دارد در کنار دختر چهار ساله‌اش باشد و همچنین زمان ازدواج رسمی با شریک قدیمی زندگی‌اش فرا رسیده است.

کلارک گایفورد، شریک زندگی جاسیندا آردرن، مجری تلویزیون است.

رای‌گیری حزب کارگر نیوزیلند برای انتخاب رهبر جدید روز یک‌شنبه برگزار خواهد شد و رهبر حزب تا انتخابات بعدی نخست‌وزیر خواهد بود.

آردرن که در سال ۲۰۱۷ میلادی در سن ۳۷ سالگی به نخست‌وزیری نیوزیلند انتخاب شد، یکی از جوان‌ترین روسای دولت زن جهان بوده است. با انتخاب او دولت «ملی» که برای ۹ سال در قدرت بود، کنار گذاشته شد و حزب کارگر نیوزیلند قدرت را به دست گرفت.

او دومین زنی است که پس از هلن کلارک، نخست‌وزیر اسبق نیوزیلند، به این مقام دست یافت.

عملکرد و سخنان او درباره تیراندازی‌های دسته‌جمعی در دو مسجد در کرایست چرچ در سال ۲۰۱۹ میلادی مورد توجه قرار گرفت.

نخست‌وزیر نیوزیلند در سال ۲۰۰۵ میلادی از عضویت کلیسا خارج شده و دلیل این کار را مغایرت اندیشه‌های مسیحی با ازدواج همجنسگرایان ذکر کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید