سفر سالیوان به اسرائیل؛ کوهن از آمریکا خواست فشار گسترده علیه جمهوری اسلامی اعمال کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، در جریان سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به این کشور، از آمریکا خواست فشار گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی اعمال کند.

جیک سالیوان روز پنج‌شنبه ۲۹ دی در ادامه سفر خود به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، الی کوهن، وزیر امور خارجه و همچنین دیوید بارنیا، رییس سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد)، دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه اسرائیل، کوهن در این دیدار استدلال کرد که تنها راه برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعمال «فشار گسترده، فوری و همه‌جانبه» بر تهران است.

وزیر امور خارجه اسرائیل همچنین از سالیوان خواست تا اروپایی‌ها را در تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی همراهی کند.

همچنین کوهن از سالیوان به دلیل تلاش‌های آمریکا برای گسترش قراردادهای صلح اسرائیل با کشورهای عربی (پیمان ابراهیم) قدردانی کرد.

پیشتر وزیر امور خارجه اسرائیل از رای نمایندگان پارلمان اروپا به متمم درخواست تروریستی نامیده شدن سپاه پاسداران استقبال کرده و آن را گامی مهم در مبارزه با جمهوری اسلامی خوانده بود.

همچنین وزیر دفاع و رییس ستاد کل ارتش اسرائیل نیز در دیداری با جیک سالیوان درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی با «تاکید بر تلاش این رژیم برای دستیابی به توانمندی‌های اتمی و اهمیت آماده‌سازی پاسخ به این تهدید‌ها» برگزار کردند.

همچنین جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته بود سالیوان در سفر به اسرائیل درباره چالش‌های پیش‌روی منطقه از جمله تهدیدهای ناشی از ایران بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

نتانیاهو، اسرائیل، عربستان سعودی و آمریکا

نتانیاهو گفت در دیدار با سالیوان درباره توقف برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه گفت‌وگو کردند. گسترش پیمان عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای غربی از جمله عربستان سعودی از دیگر محورهای این دیدار بود.

نتانیاهو پیشتر درباره جمهوری اسلامی هم گفته بود: «امروز ایران مسوول ۹۰ درصد تهدیدها و مشکلات در خاورمیانه است. اقدامات تجاوزگرانه رژیم سرکوبگر ایران مدام امنیت و ثبات منطقه را از بین می‌برد.»

مشاوران امنیت ملی کشورهای آمریکا، اسرائیل،‌ بحرین و امارات متحده عربی همچنین روز پنج‌شنبه برای بحث درباره انرژی و امنیت منطقه دیدار و گفت‌وگو کردند.

حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید