دادخواهی والدین اکبر محمدی از جوادی آملی برای توقف اعدام جواد روحی: پرونده شما سیاه است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

محمد محمدی و گل‌جهان اشرف‌پور، والدین اکبر محمدی، از زندانیان سیاسی کشته‌ شده در زندان جمهوری اسلامی، پیامی ویدیویی خطاب به عبدالله جوادی آملی منتشر کردند. ‌آن‌ها خواهان توقف حکم اعدام جواد روحی شده و می‌گویند: «روزگار و پرونده شما سیاه است؛ از آینده خود و فرزندانتان نمی‌ترسید؟»

پیام دادخواهی و اعتراض مادر و پدر اکبر محمدی، خطاب به قاضی شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی آمل برای توقف حکم جواد روحی، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در نوشهر است که به سه بار اعدام محکوم شده است.

گل‌جهان اشرف‌پور در این پیام ویدیویی خطاب به جوادی آملی می‌گوید: «شما آملی هستید، جوانان آمل را کشتند؛ شما نمی‌توانی هیچ کاری بکنی؟ [با این که] خیلی چیزها دست شماست.»

اشرف‌پور از روزی تابستانی و داغ در دهه ۸۰ یاد می‌کند که برای ملاقات با جوادی آملی و جلوگیری از اجرای حکم اعدام فرزندشان اکبر، به دفتر او مراجعه کرده‌اند: «همراهانتان گفتند هنگام نماز می‌توانیم شما را ملاقات کنیم و زیر آفتاب منتظر ماندیم. در حالی‌ که نامه‌ای با امضای ۱۵۰ خانواده شهید داشتیم، به ما گفتید بروید! نمی‌خواهم شما را ببینم. اگر نه می‌دهیم دستگیرتان کنند.»

خانم اشرف‌پور ادامه می‌دهد: «گناه ما چه بود جز این که می‌خواستیم جلوی اعدام جوانمان اکبر را بگیرید؟ [الان هم می‌گوییم] چرا می‌خواهید جواد روحی را اعدام کنید؟ جواد یک جوان ۳۵ ساله است که تمام آملی‌ها برای [حکم اعدام او] ناله می‌کنند. از شما می‌خواهیم او را اعدام نکنید. چطور اختیار داشتی بگویی ما را دستگیر کنند، الان هم می‌توانی بگویی جواد را اعدام نکنند.»

براساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، جواد روحی در حالی به سه بار اعدام محکوم شده که به گفته وکیل تسخیری‌اش، هیچ مدرکی درباره اتهامات منتسب به او وجود ندارد.

سه اتهامی که هر کدام یک بار اعدام برای او به همراه داشته شامل «ارتداد به دلیل هتک حرمت قرآن از طریق آتش زدن آن و توهین به مقدسات»، «افساد فی‌ الارض» و «محاربه» است.

مادر اکبر و منوچهر محمدی، از بازداشت‌شدگان کوی دانشگاه ۷۸ تاکید می‌کنند: «هیچ‌کس نمی‌خواهد رنگ شما را ببیند. پیشه شما سیاه است، بیشتر از این سیاهش نکنید ... آزادی جواد دست شماست. چرا این کارها را می‌کنید؟ دیگر بس است.»

خانم اشرف‌پور با اشاره به این که «شما ملاها خون ملت را خوردید» می‌گوید: «این رژیم می‌رود؛ از [آینده] خودتان و بچه‌هایتان نمی‌ترسید که [مردم] روزگار شما را سیاه کنند؟»

محمد محمدی نیز در ادامه این ویدیو با تاکید بر این که «یک دسته از ایرانیان وابسته به رژیم خونخوار هستند و یک دسته هم جانشان را برای ایران فدا می‌کنند»، خطاب به جوادی آملی می‌گوید: «شما هم جزو فاسدان هستید و روزگار و پرونده‌تان سیاه است. به خودتان بیایید. بس است. آنچه کردید بس است. جوانان ایران را کشتید؛ بس است. ۱۰ جوان آمل را [در جریان خیزش انقلابی] کشتید. لعنت بر شما؛ از بالا تا پایین.»

پدر اکبر محمدی، روحانیون را فاسد خوانده و خطاب به جوادی آملی می‌گوید: «پرونده شما سیاه است.»

گل‌جهان اشرف‌پور از جمله مادرانی است که از زمان کشته شدن پسرش، اکبر محمدی، دست از دادخواهی برنداشته است.

او و همسرش در آغاز خیزش انقلابی با انتشار ویدیویی با خانواده مهسا امینی و همه کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ابراز همدردی کردند.

اکبر محمدی از فعالان دانشجویی بود که در سال ۱۳۷۸ دستگیر و به اعدام محکوم شد. او هشتم مرداد ۱۳۸۵و زمانی که در اعتصاب غذا بود، بعد از چندین بار ضرب و جرح از سوی ماموران زندان جان باخت.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید