شهره بیات - زن زندگی آزادی - شطرنج

شهره بیات با لباس زن زندگی آزادی در مسابقات جهانی شطرنج در ایسلند

پاسخ فیده به ایران اینترنشنال؛ شهره بیات از لیست داوران بین‌المللی حذف نشده

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

فیده، فدراسیون جهانی شطرنج در پاسخ به ایران اینترنشنال اعلام کرد #شهره_بیات را از لیست داوران جهانی شطرنج حذف نکرده است. داور ایرانی در مسابقات جهانی ایسلند لباسی با شعار #زن_زندگی_آزادی پوشیده بود.

چند روز پیش شهره بیات داور بین المللی شطرنج، در توییتی اعلام کرد، رئیس فدراسیون جهانی شطرنج پس از پوشیدن لباسی با طرح شعار «زن، زندگی، آزادی» در مسابقات جهانی شطرنج در ایسلند از او خواسته از پوشیدن لباس با این شعار خودداری کند.

شهره بیات پس از این هشدار «آرکادی دوورکوویچ»، لباسی با ترکیب رنگ پرچم اوکراین پوشیده بود که این دو پوشش سبب شده آنها نام او را از لیست کمیته داوران فدراسیون جهانی شطرنج خط بزنند.

فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) در پاسخ به ایران اینترنشنال درباره این اتفاقات نوشته است: «ما به اعتقادات سیاسی خانم بیات احترام می‌گذاریم، اما داوران در مسابقات رسمی زیر نظر فیده باید از پوشش‌های استاندارد و تعریف شده استفاده کنند.»

فدراسیون جهانی شطرنج به انتخاب خانم بیات به عنوان داور برگزیده اروپا در سال ۲۰۲۲ اشاره کرده و نوشته است: «این نشان می‌دهد که فیده مشکلی با اعتقادات سیاسی و باورهای این او ندارد. محرومیت و کنار گذاشتن خانم بیات در این فدراسیون به هیچ وجه در دستور کار نبوده.»

شهره بیات روز گذشته به ایران اینترنشنال گفت که پس ماجرای لباس‌ها، «فدراسیون جهانی شطرنج نامش را از کمیته داوران فیده خط زده است و پیشنهاد کرده اند که در کمیسیون زنان فعالیت کند اما به شرطی که با نماینده جمهوری اسلامی فعالیت کند و به همین دلیل او این پیشنهاد را رد کرده است.»

دی‌ ۱۳۹۸، شهره بیات به عنوان داور بین‌المللی ایرانی، به رقابت‌های سریع و برق‌آسای جهانی مسکو اعزام شد، اما پس از انتشار عکسی بدون حجاب از او، رسانه‌های منتسب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به او حمله‌ور شدند. دی‌ ۱۳۹۹، خانم بیات به عنوان یکی از برندگان جایزه افتخاری «زنان شجاع» وزارت امور خارجه آمریکا، به مناسبت «روز جهانی زن» در سال ۲۰۲۱ انتخاب شد.

«آرکادی دوورکوویچ»، رئیس فدراسیون جهانی شطرنج، معاون سابق دمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه و نزدیکان پوتین است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید