پیشنهاد اردوغان به روسیه و اوکراین؛ آتش‌بس یک‌جانبه و میانجی‌گری ترکیه برای صلح دو کشور

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، در گفت‌وگوهایی تلفنی با ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی، خواهان آتش‌بس یک‌جانبه روس‌ها شد و از آمادگی کشورش برای پذیرفتن نقش میانجی به منظور برقراری صلح پایدار بین روسیه و اوکراین خبر داد.

اردوغان روز پنج‌شنبه پانزدهم دی ابتدا با همتای روس خود درباره موضوعات منطقه‌ای از جمله جنگ روسیه و اوکراین گفت‌وگو و تصریح کرد تلاش‌ها در زمینه برقراری صلح و مذاکره بین این دو کشور باید با «آتش‌بس یک‌جانبه» و «چشم‌انداز راه‌حلی عادلانه» پشتیبانی شود.

او در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، همچنین از نتایج مثبت میانجی‌گری سال گذشته کشورش میان مسکو و کی‌یف، به منظور ایجاد کریدور صادرات غلات، تبادل اسیران جنگی و ایجاد منطقه امن اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا یاد کرد.

اردوغان پس از آن، گفت‌وگویی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکرین نیز داشت و گفت: «ترکیه آماده است تا نقش میانجی را برای برقراری صلح پایدار بین روسیه و اوکراین بر عهده بگیرد.»

رییس‌جمهوری ترکیه در این تماس با اشاره به کمک‌های بشر‌دوستانه کشورش به اوکراین، تحولات کریدور صادرات غلات و ... گفت که تلاش آنکارا برای تبادل اسیران جنگی روسیه و اوکراین ادامه دارد.

اردوغان همچنین به همتای اوکراینی خود پیشنهاد ارائه کمک‌هایی دیپلماتیک را به منظور سرعت بخشیدن به فرایند راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا مطرح کرد.

هم‌زمان با این دو مذاکره تلفنی، روزنامه گاردین خبر داد پوتین به منظور آماده شدن نیروهای روسیه برای جشن مراسم کریسمس ارتدکس، خواستار آتش‌بسی ۳۶ ساعته در اوکراین شده است.

بر اساس این گزارش، پوتین به وزیر دفاع خود، سرگئی شویگو دستور داده است از ظهر فردا، ششم ژانویه تا نیمه‌شب هفتم ژانویه، یک آتش‌بس ۳۶ ساعته را در سراسر خط جنگی با اوکراین برقرار کند.

دستور پوتین پس از آن منتشر شد که کیریل یکم، اسقف اعظم کلیسای ارتدکس روسیه، خواستار آتش‌بس برای برگزاری مراسم کریسمس شد.

پاسخی از کی‌یف درباره پذیرفتن آتش‌بس و جوابی از روسای جمهوری روسیه و اوکراین به پیشنهاد میانجی‌گری ترکیه منتشر نشده است.

با گذشت ۱۱ ماه از حمله روسیه به خاک اوکراین، پیشنهادهای متعددی برای آتش‌بس و مذاکره صلح به پوتین شده است.

علاوه بر روسای جمهوری ترکیه و فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هم پیش از این خواستار میانجی‌گری برای برقراری صلح میان روسیه و اوکراین شده بود اما هیچ یک از این پیشنهادها تا کنون به نتیجه نرسیده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دنیای چین - فصل دوم
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها