پایداری آلودگی هوا و توصیه برای خانه‌نشینی؛ تهران وارونگی دمای بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

آلودگی هوای شماری از شهرهای ایران در حالی ادامه دارد که بر اساس گزارش سازمان محیط زیست، تهران وارونگی دمای بی‌سابقه‌ای را در آذر ماه و دی ماه تجربه کرده است.

روز سه‌شنبه ۱۳ دی، رییس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا، با اشاره به تداوم آلودگی هوای شهرهای تهران و کرج، گفت این دو شهر طی امروز و فردا در شرایط «نامطلوب‌تری» قرار می‌گیرند و لازم است «همه مردم» از فعالیت در فضای آزاد بپرهیزند.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم‌اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون» روی عدد ۱۶۳ یعنی شرایط ناسالم برای همه قرار دارد.

در همین راستا، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران دورکاری کارمندان دستگاه‌های اجرایی استان را برای فردا (چهارشنبه ۱۴ دی‌) تصویب و به روسای دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد با درخواست‌های دورکاری موافقت کنند.

از سوی دیگر، معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران، به وضعیت بی‌سابقه پایتخت اشاره کرد و گفت: «امسال با شرایط خاصی به جهت طولانی بودن وارونگی دما (اینورژن‌) مواجهیم. ۱۴ روز متوالی در آذر ماه سال جاری پدیده وارونگی دما را داشتیم که بی‌سابقه بوده است و اکنون نیز در دی‌ ماه در نهمین روز اینورژن قرار داریم.»

آلودگی هوا اما تنها مختص تهران و کرج نیست و شمار دیگری از شهرهای ایران هم در روزهای گذشته با هوای ناسالم دست و پنجه نرم کرده‌اند.

آموزش و پرورش قم روز سه‌شنبه در اطلاعیه‌ای خبر داد به علت پایداری آلودگی هوا، کلاس‌های درس مدارس مقطع ابتدایی شهر قم، فردا (۱۴ دی) برای چهارمین روز متوالی در این هفته به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

اهواز و دیگر نقاط خوزستان، اراک، قزوین و یزد هم از جمله شهرهایی هستند که در روزهای اخیر آلودگی هوای شدیدی را تجربه کردند و صدها نفر از شهروندان، با تبعات آلودگی هوا از جمله احساس تنگی نفس، سردرد، سرگیجه و تهوع، راهی مراکز درمانی و اورژانس‌ها شدند.

اعتراض‌های گسترده شهروندان به آلودگی هوا در شرایطی ادامه دارد که نهادهای حکومتی نه تنها از گروه‌های خاص و بیماران که از عموم مردم می‌خواهند از خانه بیرون نروند و از ترددهای غیر ضروری پرهیز کنند.

با وجود تداوم آلودگی شدید هوا اما مصرف مازوت در نیروگاه‌ها ادامه دارد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آلودگی شدید هوا ناشی از فعالیت پتروشیمی و پالایشگاه اراک است.

پیشتر اخباری مبنی بر مازوت‌سوزی در این مجتمع و دیگر نیروگاه‌های ایران به دلیل کمبود گاز منتشر شده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید