رکوردهای جدید در بازار ارز: دلار بیش از ۴۲ هزار تومان و هر یورو حدود ۴۵ هزار تومان شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

در ادامه‌ روند صعودی قیمت‌ها در بازار ارز و طلای ایران، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد در ایران با رسیدن به رکوردی تاریخی، وارد کانال ۴۲ هزار تومان شد.

بر اساس قیمت‌های منتشر شده روی وب‌سایت بن‌بست، هر دلار آمریکا در روز سه‌شنبه ۴۲ هزار و ۱۶۰ تومان و هر یورو نیز ۴۴ هزار و ۹۱۵ تومان معامله شده است.

این در حالی است که از روز دوشنبه قیمت هر پوند بریتانیا در معاملات بازار آزاد برای نخستین‌بار از مرز ۵۰ هزار تومان گذشت و در روز سه‌شنبه به ۵۰ هزار و ۷۶۰ تومان رسید.

تداوم روند افزایشی قیمت دلار در ایران نشان می‌دهد جلسه روز یک‌شنبه چهارم دی ماه مجلس با مقام‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی نیز هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

در حالی که قیمت دلار همچنان بالای ۴۰ هزار تومان و در حال افزایش بود، مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای در این زمینه برگزار کرد و مقام‌ها ضمن تکرار وعده‌هایشان برای «ساماندهی» بازار ارز، خیزش مردمی را مقصر افزایش قیمت دلار معرفی کردند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، این ادعا را مطرح کرد که جمهوری اسلامی «با روند صادراتی خود مشکلی در تامین ارز ندارد» و فقط باید «کنترل میدانی و ساماندهی بازار ارز» صورت بگیرد.

این در حالی است که علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، در سخنانی درباره افزایش قیمت ارز به بالای ۴۰ هزار تومان گفت: «همان‌گونه که ناآرامی‌های چند ماه اخیر موقتی بود، این افزایش قیمت ارز نیز به همین دلیل موقتی است و ناشی از این نوع بازارسازی‌ها و فشارهاست.»

خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه نوشت که «گرانی دلار» دامان کارگران را گرفته و سبد خوراکی‌ها پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شده است.

این خبرگزاری نوشت: «در آخرین ساعات روز سوم دی ماه، دلار مرز ۴۰ هزار تومان را پشت سر گذاشت و لاجرم تاثیرپذیری سنگین سبد معیشت (تمام اقلام آن از خوراکی‌ها و مسکن گرفته تا دارو و آموزش) از نرخ دلار، می‌تواند تورم سنگین دیگری به معیشت طبقه‌ کارگر در دی ماه تحمیل کند.»

ایلنا در ادامه نوشت: «در چنین شرایطی که توصیف آن با عدد و رقم چندان دشوار نمی‌نماید و چند نمودار ساده‌ تورمی شرایط را به خوبی ترسیم می‌کند، خبری از "ترمیم حداقل دستمزد" نیست.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید