افزایش تنش‌ها در مرز میان صربستان و کوزوو؛ ارتش صربستان به حالت آماده‌باش درآمد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

به دنبال افزایش تنش‌ در کوزوو و وقوع تیراندازی‌ها و انفجارها در این کشور، ارتش صربستان در همسایگی کوزوو، در وضعیت آماده‌باش قرار گرفت.

میلوش ووچویچ، وزیر دفاع صربستان، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رییس‌جمهوری صربستان به ارتش دستور داد در بالاترین سطح آمادگی رزمی، یعنی در سطح استفاده از نیروی مسلح قرار گیرد.»

ژنرال میلان مویسلوویچ، فرمانده ارتش صربستان، اعلام کرد که از سوی الکساندر ووچیچ، رییس‌جمهوری این کشور، به مرز کوزوو اعزام شده است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح صربستان شامگاه یک‌شنبه چهارم دی در مسیر راسکا در ۱۰ کیلومتری مرز با کوزوو گفته بود: «وضعیت در آنجا پیچیده است.»

او گفته بود که «حضور ارتش صربستان در امتداد خط اداری» ضروری است؛ اصطلاحی که مقامات صربستان برای تعیین مرز با کوزوو استفاده می‌کنند.

همچنین وزارت کشور صربستان اعلام کرد: «همه واحدها فورا تحت فرماندهی رییس ستاد کل قرار خواهند گرفت.»

صربستان استقلال کوزوو، استان جنوبی سابق خود را که اکثر ساکنان آن آلبانیایی‌ هستند و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد، به رسمیت نمی‌شناسد.

این کشور ۱۲۰ هزار صرب ساکن کوزوو را تشویق می‌کند تا مقامات محلی را به چالش بکشند.

در چند روز گذشته، صدها صرب کوزوو در اعتراض به دستگیری یک پلیس سابق صربستان در شمال کوزوو موانعی ایجاد کرده‌اند که باعث فلج شدن تردد دو گذرگاه مرزی با صربستان شده است.

چندی پیش از عزیمت ژنرال مویسلوویچ به منطقه مرزی، چند رسانه صربستان ویدیویی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که در آن صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود. این رسانه‌ها مدعی شدند این یک «درگیری» بوده که نیروهای کوزوو با معترضان برای از بین بردن سنگر آنان به راه انداختند.

این اطلاعات بلافاصله از سوی پلیس کوزوو تکذیب شد. پلیس کوزوو در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد اعضای آن در هیچ تبادل آتشی شرکت نکرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید