ادامه تجمعات شبانه در اول دی؛ شعار سرنگونی نظام در مراسم چهلم و یادبود کشته‌شدگان اعتراضات

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲

با تداوم خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در شامگاه اول دی ماه، تجمعات شبانه در محلات مختلف تهران و کرج بر پا شد. در شهرهای سمیرم، ایذه، دیواندره، ‌سنندج و ارومیه نیز مردم مراسم چهلم و یادبود کشته‌شدگان را با سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی، به صحنه اعتراض بدل کردند.

روز و شب پنج‌شنبه، مردم معترض در شهرهای مختلف ایران با سر دادن شعارهایی اعتراضی، خواستار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شدند.

ویدیوهای اختصاصی فرستاده‌ شده به ایران‌اینترنشنال از محله‌های مختلف تهران همچون سهروردی و صادقیه، نشان می‌دهند مردم معترض شامگاه پنج‌شنبه در سر دادن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» یکدیگر را همراهی کردند.

علاوه بر تهران، در کرج هم شماری از شهروندان در محله‌های مختلف از خانه‌های خود شعارهای اعتراضی سر دادند.

مراسم چهلم و یادبود کشته‌شدگان

در آستانه یکصدمین روز خیزش انقلابی ایرانیان، چهار مراسم چهلم و دو یادبود برای کشته‌شدگان اعتراضات برگزار شد.

در سمیرم استان اصفهان، مراسم چهلم مراد بهرامیان برگزار شد و بعد از این که دختر خردسالش بر مزار پدر، متنی تاثر‌ برانگیز خواند، مردم به خیابان‌های منتهی به مزار او رفتند، آتش روشن کردند و تجمعاتی اعتراضی تشکیل دادند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، معترضان در تجمع خود شعار دادند: «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان ...»

گروهی از شهروندان همچنین شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» سر دادند.

در ایذه هم شمار زیادی از مردم در مراسم چهلم آرتین رحمانی، نوجوانی که در اعتراضات با شلیک مستقیم گلوله نیروهای امنیتی کشته شد، شرکت کردند.

ویدیوهای ارسال‌ شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند معترضان در این مراسم شعارهایی همچون «آرتین ما، حامد ما کشته‌ شده دست سپاه» و «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند.

مراسم چهلم حبیب‌الله فتحی از کشته‌شدگان اعتراضات دیوا‌ندره هم در روستای حاجی‌موسی برگزار شد و مردم با حضور بر سر مزار او، سرود «ای شهیدان» را همخوانی کردند و علیه مزدورها شعار دادند.

حاضران در مراسم چهلم حبیب‌الله فتحی، بر سر مزار او شعار دادند: «مادر برای فرزندت گریه نکن انتقامش را می‌گیریم ...»

در سنندج نیز گروهی از مردم و بستگان عیسی بیگلری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری این شهر، مراسم چهلم او را برگزار کردند.

معترضان بر سر مزار او ترانه‌ای در وصف شهیدان میهن خواندند و شعار دادند: «ما فرزندان خون و آتشیم انتقام شهیدانمان را می‌گیریم ...»

خانواده و بستگان فرجاد درویشی، معترض جوانی که شامگاه ۲۹ شهریور در شهرک ولیعصر ارومیه به ضرب گلوله‌های ساچمه‌ای و ضربات باتوم نیروهای سرکوب‌گر کشته شد نیز بر سر مزارش جمع شده و با برگزاری مراسم تولد، یادش را گرامی داشتند.

مردم ایذه هم یک روز پس از شب یلدا و برای سومین پنج‌شنبه پس از خاکسپاری حامد سلحشور، جوان کشته شده در اعتراضات، روز اول دی‌ ماه به مزار او رفتند.

اما علاوه بر این تجمعات و برپایی مراسم چهلم و یادبود، شکل‌های دیگر اعتراض مردم در شهرهای مختلف نیز ادامه یافت.

از جمله در جاده ساوه در جنوب تهران و همچنین در حوالی سردار جنگل رشت، گروهی از مردم معترض، بنرهایی را با تصویر علی خامنه‌ای آتش زدند.

تصاویر دریافت‌ شده از تهران نیز نشان می‌دهند بر دیوارها و تابلوهای علایم شهری، نام قربانیان اعتراضات سراسری ایران همچون مجیدرضا رهنورد و «رد دست خونی» نقش بسته شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید