درخواست نزدیکان پوریا جواهری برای منع اعدام فرزندشان؛ محکومیت شهروند ۱۸ ساله بلوچ به اعدام

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

همزمان با درخواست پدر و مادر پوریا جواهری، شهروندان کُرد برای جلوگیری از اعدام فرزندشان، یک جوان ۱۸ ساله بلوچ به اعدام محکوم شده و نگرانی درباره اجرای حکم اعدام دیگر شهروندان بلوچ افزایش یافته است.

پدر و مادر پوریا جواهری، شهروند ساکن کامیاران که پس از بازداشت از سوی ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به «محاربه» متهم شده، در پیامی ویدیویی از مردم، قوه قضاییه و سازمان‌های حقوق بشری خواستند تا برای جلوگیری از اعدام پسرشان اقدام کنند.

شبکه حقوق بشر کردستان پیش از این اعلام کرده بود که این کارگر معترض در تماس از زندان از شکنجه و شکستگی یکی از دنده‌های قفسه سینه در حین بازجویی خبر داده و بازجویانش تلفن او را قطع کرده‌اند.

همزمان دو سایت حال‌وش و کمپین فعالان بلوچ از صدور حکم اعدام برای شعیب میربلوچ‌زهی ریگی، جوان ۱۸ ساله بلوچ خبر دادند.

بر اساس این گزارش، او ۱۳ مهر بازداشت شده و حکم اعدامش ۲۸ آذر ابلاغ شده است.

بر اساس گزارش‌ها، او پنج روز بعد از جمعه خونین زاهدان برای خرید دارو به داروخانه‌ای در خیابان مدنی زاهدان رفته بوده که «به دست نیروهای اطلاعات» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

حال‌وش نوشت که او در تمام مدت بازداشت زیر شکنجه بوده تا علیه خود اعتراف کند.

پدر شعیب چند سال قبل در جریان تصادف رانندگی فوت شده و عموی دیگر او نیز بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان باخته است.

سایت حال‌وش همچنین خبر داد که روح‌الله کهرازهی ۲۱ ساله، محمدرضا نارویی (شیرانی) ۴۸ ساله و اسماعیل شه‌بخش ۴۱ ساله، در معرض صدور احکام سنگین قرار دارند.

این سایت نوشت این سه نفر برای پذیرش اتهام مرتبط بودن با موضوع کشته شدن سجاد شهرکی، «روحانی بسیجی» که در ۱۲ آبان کشته شد، تحت شکنجه‌های شدید هستند.

این در حالی است که عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز ۱۹ آبان اعدام محسن شکاری را «اقدامی غیر شرعی» خواند و به جمهوری اسلامی هشدار داد این اعتراضات با کشتن مردم خاموش نمی‌شود.

اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد همچنین اعتراضات گسترده بین‌المللی را به دنبال داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.