انتشار جزییات طرح سپاه قدس برای ترور تاجر اسرائیلی در گرجستان؛ معرفی فرماندهان هسته ترور

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

رسانه‌های اسرائیل جزییات بیشتری از توطئه ترور یک شهروند اسرائیلی در گرجستان به دست نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر کردند و از محمدرضا عبادی عربلو و علی فیض‌پور، به عنوان فرماندهان این هسته ترور نام بردند.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، هدف این ترور ایتزیک موشه، بازرگان اسرائیلی و از مقامات پیشین آژانس یهود در روسیه بوده است.

این شهروند اسرائیلی ۶۲ ساله پس از خروج از آژانس یهود، سازمانی را با عنوان «خانه اسرائیل» تاسیس کرد که هدف آن تعمیق روابط اسرائیل با کشورهای اروپای شرقی است.

به گفته رسانه‌های اسرائیل، ایتزیک موشه پیشتر نیز هدف توطئه ترور از سوی جمهوری اسلامی بوده و محافظ دارد.

تیمی که قرار بوده از سوی نیروی قدس سپاه پاسداران موشه را ترور کند، از وابستگان شبکه تروریستی القاعده و پاکستانی بوده‌اند. موضوعی که تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند رابطه نزدیک سپاه پاسداران با القاعده را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش‌ها، فردی به نام محمدرضا عبادی عربلو، از سال ۲۰۱۱ میلادی مسوول این هسته تروریستی بوده است. فرماندهی این عملیات را نیز فردی به نام علی فیض‌پور بر عهده داشته که در سال‌های اخیر مسوول چندین توطئه تروریستی نیروی قدس سپاه بوده است.

نیروهای امنیتی گرجستان پس از مشکوک شدن به رفتار یک شهروند پاکستانی او را بازداشت کرده و تسلیحاتی را از محل زندگی او کشف کردند.

نیروهای امنیتی در ادامه موفق شدند دو شهروند ایرانی-گرجستانی را نیز که در زمینه تامین سلاح برای این عملیات مشارکت داشتند، دستگیر کنند.

این تسلیحات از ترکیه به گرجستان قاچاق شده بود.

یک مقام اسرائیلی در این زمینه به وب‌سایت تایمز اسرائیل گفت که ایران هزینه سنگینی را در عرصه جهانی برای این اقدامات تروریستی خود خواهد پرداخت.

در همین حال شخص ایتزیک موشه، شب گذشته در مصاحبه با شماری از رسانه‌های اسرائیلی، از جمله کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گفت که هیچ نگرانی‌ای ندارد و همچنان به کار و زندگی در گرجستان و تلاش برای تعمیق روابط اسرائیل با کشورهای اروپای شرقی ادامه خواهد داد.

آژانس امنیت گرجستان روز سه‌شنبه خبر داد تعدادی افراد دوتابعیتی از جمله ایرانی-گرجستانی را بازداشت کرده است و آنان با دستور یک ایرانی خارج از این کشور، قصد کشتن یک اسرائیلی در گرجستان را داشتند.

بر اساس این گزارش، فرد پاکستانی عامل حمله، تسلیحات خود را از برخی ایرانیان گرجستان دریافت کرده است.

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به گزارش آژانس امنیت گرجستان گفت:‌ «انتظار داریم مقامات کشور گرجستان با درایت و هوشیاری موضوع را مدیریت کنند.»

در تابستان نیز برنامه سپاه پاسداران برای ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه خنثی شده بود.

روز دوم تیر و همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی به اتهام تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول خبر دادند.

پس از آن اعلام شد یوسف لوی سیفری، سرکنسول پیشین اسرائیل در استانبول که از جامعه «ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی‌پلاس» است، همراه زوج خود، از اهداف گروه ترور جمهوری اسلامی در استانبول بوده‌اند که پیش از وقوع سوءقصد، با هواپیمای شخصی به اسرائیل بازگردانده شدند.

در همین حال رسانه‌های ترکیه به نقل از نیروهای امنیتی این کشور فاش کردند تیم ترور، سه زن اسرائیلی را نیز برای ترور تحت نظر داشته‌اند.

پس از انتشار رسمی خبر برکناری حسین طائب و انتصاب محمد کاظمی به جای او، منابع ایران‌اینترنشنال خبر دادند که در دوران مسوولیت طائب، ماموریت بخش ضد جاسوسی (واحد ۱۵۰۰)، به فعالیت تروریستی در خارج از ایران تغییر پیدا کرده و شکست‌های متوالی این واحد در انجام ماموریت‌هایش، در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

خبر ورزشی
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید