نماینده آیت‌الله سیستانی حرف‌هایش را درباره معترضان پس گرفت: صحبت‌ها را دگرگونه جلوه دادند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

دفتر نماینده آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن نجف در قم، به خبری که به نقل از او، مردم معترض ایران «جمعی از اراذل و اوباش» خوانده شده بودند، واکنش نشان داد و گفت سخنانش «دگرگونه» جلوه داده شده است.

روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، از قول جواد شهرستانی، داماد و نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران و بازتاب دهنده سخنان این مرجع شیعه، با اشاره به مردم معترض گفته بود: «معلوم نیست از کجا آمده‌اند و از چه دشمنی خط گرفته‌اند ....»

یک روز بعد، دفتر آیت‌الله سیستانی در نجف، سخنان شهرستانی را که به عنوان نماینده او در ایران، معترضان را «اراذل و اوباش» نامیده بود، تکذیب و تاکید کرد او «هیچ‌گونه نماینده‌ای برای ابراز نظر در مسائل سیاسی ندارد».

پس از این تکذیبیه، شهرستانی مدعی شد که در نقل قول از صحبت‌های آیت‌الله سیستانی، این رسانه‌ها بودند که سخنان او را «غیر دقیق و دگرگونه» جلوه دادند: «محتوای کلی اظهارات ایشان که دعوت به اخلاق، رعایت حقوق و تفکیک بین اعتراض و خشونت نسبت به بی‌گناهان از هر قشری بود، اشتباه برداشت شد و عده‌ای با اهداف خاص که بر همگان‌ معلوم است، بر آن دمیدند.»

شهرستانی گفت که آیت‌الله سیستانی در بخشی از سخنانش صرفا کسانی را مورد نقد و پرسش قرار داده که «تر و خشک را با هم سوزانده و در کوچه و خیابان به عمامه روحانیان بی‌گناه و چادر مادران مومنه این سرزمین حمله کردند و صحنه‌های غم‌انگیزی آفریدند».

نماینده این مرجع تقلید شیعه در ایران، در اظهارنظر جدید خود بر «سیره ۴۰ ساله» آیت‌الله سیستانی مبنی بر «عدم مداخله در امور سیاسی»، «نگاه داشتن جانب اعتدال و اخلاق و حقوق مردم بدون سوگیری حزبی» و «دعوت همه طیف‌ها به گفت‌وگو» تاکید کرد.

شهرستانی در ادامه گفت: «کیست که مخالف حق مردم در بیان دیدگاه‌هایشان باشد؟ ما شریک دردهای مردم هستیم و دعای ما و امید ما همواره خیر و صلاح و دوام ملت، کشور، مرجعیت و مکتب بوده و خواهد بود.»

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید