سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره کمک روسیه به جمهوری اسلامی در برابر خیزش سراسری هشدار داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از سفر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران و کمک احتمالی مسکو به تهران برای سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، ابراز نگرانی کرد.

ند پرایس تاکید کرد که هر دو کشور «متاسفانه تجربه زیادی در زمینه سرکوب دارند».

پیش از این نیز کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، از کمک روسیه به جمهوری اسلامی در زمینه سرکوب اعتراضات سخن گفته بود.

پرایس اما گفت که کل جهان باید نسبت به توسعه اتحاد عمیق روسیه و ایران در سال‌های اخیر نگران باشد و آن را به عنوان یک تهدید عمیق ببیند.

او اضافه کرد که مردم اوکراین هم این موضوع را به عنوان «یک تهدید عمیق» می‌بینند.

پرایس تاکید کرد که آمریکا با جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به تهدیدهای جداگانه یا مشترک ایران و روسیه، همکاری می‌کند.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، در سفر به تهران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران، دیدار کرد.

رئیسی در دیدار با او گفت: «اراده ایران و روسیه ارتقای سطح روابط راهبردی در عرصه‌های مختلف است.»

شمخانی نیز در دیدار با این مقام روسیه، بر «ایجاد نهادهای مشترک و هم‌افزا برای مقابله با تحریم‌ها و فعال‌سازی ظرفیت نهادهای بین‌المللی علیه تحریم» تاکید کرد.

کشورهای غربی ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه را برای استفاده در جنگ اوکراین، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خوانده‌اند که در حمایت از برجام صادر شده است.

در همین حال شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز بریتانیا به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود روسیه پذیرفته است در قبال دریافت پهپادهای ایرانی، بقایای تسلیحات آمریکایی و اروپایی را که در جریان جنگ اوکراین به دست نیروهای روسی می‌افتد، به ایران بفرستد.

به گزارش اسکای‌نیوز، جمهوری اسلامی ممکن است بکوشد با مهندسی معکوس، تسلیحاتی مشابه این تسلیحات غربی بسازد و در جنگ‌های آینده از آن‌ها استفاده کند.

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید