به دنبال تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی، بریتانیا کاردار سفارت ایران در لندن را احضار کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد مهدی حسینی متین، کاردار ایران در لندن را به دلیل تهدیدات جمهوری اسلامی علیه روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم لندن، احضار کرده است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، درباره احضار کاردار ایران گفت: «بریتانیا همیشه در مقابل تهدیدهای کشورهای خارجی خواهد ایستاد.»

او گفت نماینده ایران را احضار کرده تا روشن کند که بریتانیا «تهدید جانی و ارعاب روزنامه‌نگاران یا هر فردی را که در بریتانیا زندگی می‌کند، تحمل نمی‌کند».

احضار این دیپلمات جمهوری اسلامی پس از افشای تهدیدهای سپاه پاسداران علیه کارکنان ایران اینترنشنال صورت گرفته است.

پیش از این نیز سازمان‌های بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران، عملیات افشا شده نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا را محکوم کردند.

روز ۱۶ آبان، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال از تهدیدهای معتبری خبر داد که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند.

ایران اینترنشنال به‌ عنوان شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شده‌اند.

در این بیانیه با اشاره به شدت گرفتن تهدید‌های حکومت‌ ایران اعلام شد: «پلیس متروپولیتن اکنون به طور رسمی به دو روزنامه‌نگار ایرانی‌-بریتانیایی ما اطلاع داده که این تهدیدها خطری قریب‌الوقوع، معتبر و قابل توجه برای زندگی آن‌ها و خانواده‌هایشان است.»

ایران اینترنشنال در بیانیه خود اضافه کرد: «‌خبرنگاران ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شد: «این تهدید‌ به مرگ برای شهروندان بریتانیایی در خاک بریتانیا پس از چندین هفته هشدار سپاه پاسداران و حکومت ایران در مورد فعالیت یک رسانه فارسی‌زبان آزاد و بدون سانسور فعال در لندن صورت می‌گیرد.»

این بیانیه همچنین بریتانیا را «خانه آزادی بیان» خواند و تاکید کرد: «ایران اینترنشنال به عنوان بخشی از این سنت، مفتخر است که با ارائه اطلاعات مستقل و بدون سانسور، به ۸۵ میلیون نفر مردم ایران خدمت می‌کند.»

ایران اینترنشنال همچنین اظهار داشت: «نمی‌توان به جمهوری اسلامی ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه داد سرکوب رسانه‌ای مخرب خود را به بریتانیا صادر کند. نمی توان به سپاه پاسداران اجازه داد که خارج از کشور با مصونیت از مجازات دست به اقدام بزند.»

این بیانیه همچنین ابراز امیدواری کرد که «دولت بریتانیا، جامعه جهانی و سایر سازمان‌ها در محکومیت این تهدیدات هولناک به ما بپیوندند و به تاکید بر اهمیت آزادی رسانه‌ها ادامه دهند».

در پایان این بیانیه از پلیس متروپولیتن «به خاطر تلاش‌های قابل توجه در حفظ امنیت خبرنگاران» تشکر شد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید