اختصاصی؛ در برخی شهرستان‌ها دانش‌آموزان معترض به مراکز روان‌درمانی فرستاده می‌شوند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

طبق گزارش‌ رسیده به ایران‌اینترنشنال، مسوولان برخی مدرسه‌ها، دانش‌آموزان شرکت‌کننده در اعتراضات را به مراکز روان‌درمانی اعزام کرده‌اند و برای این دانش‌آموزان قرص‌های ضد‌افسردگی تجویز شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، در بابل،‌ جمعی از فارغ‌التحصیلان مدارس شهرستان به این موضوع شدیدا اعتراض کردند.

مجموعه گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکی از مدارس شهر بابل، یکی از دانش‌آموزان که در مدرسه شعارنویسی کرده بود، پس از گرفتن تعهد از او، نزد یک مشاور فرستاده شده و برای او دارو تجویز کرده‌اند.

پیشتر در حالی که یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش و چند مقام حکومتی بازداشت دانش‌آموزان را تکذیب کرده بودند، امانقلیچ شادمهر، عضو کمیسیون آموزش مجلس، با تایید دستگیری دانش‌آموزان معترض به سایت دیده‌بان ایران گفته بود: «دانش‌آموزان بازداشتی به زندان نرفتند بلکه به مراکز اصلاح و تربیت فرستاده شدند.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اما نسبت به وضعیت دانش‌آموزان بازداشت شده در کشور ابراز نگرانی کرد و در واکنش به سخنان وزیر آموزش و پرورش درباره خیزش دانش‌آموزان علیه جمهوری اسلامی، خواست که حکومت به نظامی کردن شهرها و سیاست ارعاب و بازداشت نوجوانان دانش‌آموز پایان دهد.

در بیانیه این شورا که روز چهارشنبه ۲۰ مهر منتشر شد، آمده است: «در روزهای اخیر و پس از قتل مهسا (ژینا) امینی به دست ماموران گشت ارشاد، شاهد گسترش روزافزون اعتراضات به حق مردم در جای جای کشور بوده‌ایم. متاسفانه حاکمیت به جای شنیدن صدای مردمی که خواهان حقوق اولیه‌ خود و روشنگری در رابطه با قتل مهسا بودند، با گلوله، گاز اشک‌آور، باتوم و ایجاد رعب و وحشت به مردم پاسخ می‌دهد.»

به نوشته این شورا، در میان بازداشت‌شدگان اعتراضات، دانش‌آموزان زیادی تاکنون در شهرهای مختلف ایران دستگیر شده‌اند که اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری آن‌ها در دست نیست‌.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، اظهارات نوری را که از او به عنوان «وزیر بی‌کفایت و بی‌مسوولیت آموزش و پرورش» یاد شده نیز نقل کرده که گفته است: «دانش‌آموزی در زندان نداریم و مواردی هم اگر بازداشت باشند برای بحث اصلاح و تربیت است که در مرکز روان‌شناسی هستند و دوستان کارشناس، کارشان را انجام می‌دهند تا بعد از اصلاح به محیط مدرسه برگردند.»

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که تعداد دانش‌آموزان بازداشتی چند نفر است هم گفته است: «تعدادشان زیاد نیست و این‌قدری نیستند. نمی‌توانم آمار دقیقی از تعدادشان بدهم.»

نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی-آمریکایی اما با باز‌نشر اظهارات وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی درباره نگهداری دانش‌آموزان معترض در مراکز اصلاح و تربیت روانی نوشت: «این شرم‌آور است. سازمان ملل می‌خواهد در این مورد چه کار کند؟»

نیروهای جمهوری اسلامی در جریان سرکوب خیزش سراسری در ایران، ده‌ها کودک و نوجوان را نیز کشته و زخمی و صدها نفر را بازداشت کرده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید