رییس سازمان سنجش از حضور سپاه و وزارت اطلاعات در روند برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش با اشاره به تشدید اقدامات امنیتی در کنکور، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از برگزاری جلسات «شورای حفاظت از آزمون سازمان سنجش» با حضور نمایندگان نهادهای قضایی،‌ انتظامی و امنیتی از جمله حفاظت سپاه، اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و پلیس فتا خبر داد.

پورعباس در این باره به تشکیل «شورای حفاظت از آزمون سازمان سنجش بعد از چند سال وقفه» خبر داد و گفت: «اعضای این شورا متشکل از نمایندگان شامل پلیس فتا، قوه قضاییه، قضات مستقر برای آزمون و منتصب برای آزمون، حفاظت سپاه و اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات، نمایندگان وزارت کشور و مسوولان حراست دستگاه‌های مختلف مرتبط با برگزاری آزمون است.»

او گفت: «همچنین از همکاری قوه قضاییه و قضات ویژه در همه استان‌ها برای مقابله با تخلفات در آزمون بهره‌ گرفتیم. بیش از ۳۰ جلسه شورای حفاظت از آزمون را برگزار و تمام جوانب امر را بررسی کردیم.»

در حالی که در کنکور گذشته میزان تقلب‌های صورت گرفته بسیار بالا بود، این مقام دولتی در این زمینه گفت: «می‌دانستیم شیوه تقلب‌ها نسبت به سال‌های قبل پیشرفته‌تر شده و از فن‌آوری‌های نو و ابزارهای کاملا پیچیده برای تقلب استفاده می‌شود که حتی گاه برای کارهای جاسوسی به کار می‌آید.»

پیشتر یک عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفته بود سوالات کنکور علوم پزشکی ۱۴۰۱ تا یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شده و ابزارهای بی‌سابقه‌ای به عنوان فرستنده و گیرنده سوال و جواب‌های کنکور به کار گرفته شده‌‌اند.

محمدرضا احمدی سنگری، روز پنجم شهریور ماه با اشاره به این که چگونگی برگزاری کنکور ۱۴۰۱ در مجلس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور بررسی شده است، گفت: «تاکنون تا این حد ابزار تقلب از داوطلبان کنکور گرفته نشده بود و تدبیر ویژه‌ای برای برگزاری کنکور امسال در نظر گرفته شده بود.»

همچنین نماینده رشت در مجلس و عضو کمیسیون آموزش به خبرگزاری فارس گفت فرستنده‌ها و گیرنده‌های کشف شده برای تقلب در کنکور ۱۴۰۱، از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند.

او گفت: «ابزارهایی همچون عینک، خودکار و تجهیزات بسیار ویژه‌ای به عنوان فرستنده و گیرنده سوالات و پاسخ‌نامه‌های آزمون سراسری به کار گرفته شدند. این تجهیزات ویژه‌ که از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند، می‌توانستند در کسری از ثانیه اطلاعات را به خارج از محل برگزاری آزمون ارسال و پاسخ‌ها را دریافت کنند.»

احمدی سنگری اما مدعی شد «با کمک دانش‌بنیان‌ها»، اقدامات خیلی خاص و ویژه‌ای در کنکور ۱۴۰۱ انجام شده و «تمام تقلب‌ها شناسایی شدند» و اجازه ادامه آزمون به آن‌ها داده نشده است: «اقدامات سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت علوم درباره کنکور خوب و به جا بود.»

پیش از این علی شمسی‌پور، سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری هم از کشف ۱۲ شبکه بزرگ تقلب و شناسایی بیش از ۵۰۰ داوطلب متخلف در کنکور امسال خبر داده بود.

همچنین محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری هم از شناسایی ۵۸۵ تقلب در کنکور علوم تجربی خبر داده و گفته بود این موارد در دست رسیدگی هستند و داوطلبان نگران بی‌عدالتی نباشند.

دهم تیر ماه امسال، رسانه‌ها در ایران از درز سوالات عمومی و اختصاصی کنکور تجربی ۱۴۰۱ در یکی از کانال‌های تگرامی خبر دادند و ‏شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز اعلام کرد سوالات کنکور به فروش رسیده است.

پس از انتشار این گزارش‌ها، مقام‌های سازمان سنجش آموزش کشور از بازداشت افرادی در این زمینه خبر داده‌ و مدعی‌ شدند سوالات به فروش رسیده، «سوال‌های جعلی» بوده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید