دیپلمات‌های اروپایی: اتحادیه اروپا دوشنبه سرکوبگران اعتراضات ایران را تحریم می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند دیپلمات اروپایی گزارش داد که کشورهای اتحادیه اروپا برای تحریم جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات به توافق رسیده‌اند و دوشنبه هفته آینده این تحریم‌ها را تصویب خواهند کرد.

از سوی دیگر، اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا، با تاکید بر اینکه خشونت علیه معترضان در ایران باید متوقف شود گفت: «زمان آن فرا رسیده تا مسئولان سرکوب این اعتراضات را تحریم کنیم. خشونت‌های تکان‌دهنده‌ای که بر مردم ایران تحمیل می‌شود نباید بی‌پاسخ بماند.»

هانا نیومن، عضو پارلمان اروپا، نیز گفت: «این بار باید هر کاری بکنیم تا چرخه وحشیانه کشتار، بخشودگی کیفری و سکوت را متوقف کنیم و مطمئن شویم مردم داخل ایران برای هیچ و پوچ زندگیشان را به خطر نمی‌اندازند.»

از سوی دیگر، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نیز در یک برنامه تلویزیونی سرکوب اعتراضات مردم ایران از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد و گفت فرانسه در کنار زنان ایرانی می‌ایستد. او همچنین در این گفت‌وگو از دیدارش با ابراهیم رئیسی در نیویوک دفاع کرد.

مکرون همچنین در توییتی نوشت: «فرانسه به خاطر زنانی که شجاعانه حجاب برداشته و در برابر اسلحه ایستاده‌اند و برای جوانان و مردانی که برای حقوق زنان و خواسته‌های مشترک این مبارزه می‌جنگند، سرکوبگری رژیم ایران را محکوم می‌کند.»

از سوی دیگر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، به ایران اینترنشنال گفت این سازمان از کشته شدن ده‌ها زن و کودک معترض در ایران نگران است و از جمهوری اسلامی خواست به استفاده بیش از حد از زور علیه مردم پایان دهد.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به ایران اینترنشنال گفت در حال حاضر ایالات‌متحده به جای تمرکز بر مذاکرات احیای برجام، توجه اصلی خود را بر حمایت از معترضان ایران معطوف کرده است.

حمایت‌های جهانی از اعتراضات ایران در حالی ادامه دارد که چهارشنبه نیز مردم معترض در تعداد بیشتری از شهرها به خیابان‌ها آمدند و این تجمع‌های ضد جمهوری اسلامی در شامگاه هم ادامه یافت.

سازمان حقوق بشر ایران چهارشنبه اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۲۰۱ نفر، از جمله احتمالا ۲۳ کودک افزایش یافته است. این آمار کشته‌شدگان سه روز اخیر در شهر سنندج را در بر نمی‌گیرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید