شورای شهر پاریس مهسا امینی را شهروند افتخاری کرد؛ تجلیل اوباما و همسرش از زنان ایران

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

در ادامه حمایت گسترده جهانی از خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، شورای شهر پاریس در اقدامی نمادین، مهسا امینی را شهروند افتخاری کرد. باراک اوباما، رییس‌جمهوری اسبق ایالات متحده، بانوی اول این کشور و وزارت امور خارجه آمریکا از زنان و دختران ایرانی تجلیل کردند.

شورای شهر پاریس، شهروندی افتخاری این شهر را به مهسا امینی داد. این اقدام با پیشنهاد آن ایدالگو، شهردار و رای موافق همه اعضای شورای این شهر انجام شد.

ایدالگو پیشتر اعلام کرده بود شهرداری پاریس، پایتخت فرانسه، خیابانی را هم در این شهر به نام مهسا امینی نامگذاری خواهد کرد.

در همین حال گروهی از چهره‌های آکادمیک و روشنفکری فرانسه با انتشار متنی در روزنامه لیبراسیون، خواهان پایان خشونت جمهوری اسلامی علیه معترضان و به ویژه دانشگاهیان ایران شدند.

این افراد به ویژه به حمله هفته گذشته به دانشگاه شریف اشاره کرده و بر حمایت و پشتیبانی حوزه آموزش فرانسه از دانشگاهیان ایران و مقاومت آن‌ها تاکید کردند.

آنان همچنین خواهان واکنش دولت و روسای دانشگاه‌های فرانسه به سرکوب‌ها در ایران شدند.

این نامه را افرادی همچون لوک بولتنسکی، آرمل آندرو، میشل آژیه و فرهاد خسروخاور امضا کرده‌اند.

در همین حال روزنامه لو پوئن در سرمقاله خود به به قلم لوک دو باروشه، نوشت که شجاعت زنان ایرانی و مقاومت مردم اوکراین در برابر ستمگران، قدرت آرزوی رسیدن به آزادی را نشان می‌دهد.

روز سه‌شنبه و همزمان با روز جهانی دختر نیز تعدادی از مقام‌های فعلی و سابق کشورهای مختلف با زنان و دختران ایرانی ابراز همبستگی کردند.

باراک اوباما و همسرش میشل نیز با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی دختر گفتند: «ما در همبستگی با زنان و دختران شجاع ایرانی ایستاده‌ایم که در این اعتراضات الهام‌بخش جهان شده‌اند. آینده متعلق به زنان و دختران ایران خواهد بود که از سکوت خودداری می‌کنند.»

جیل بایدن، ‌همسر جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا نیز نوشت که زنان و دختران دلاور ایرانی صدایشان را به گوش همه می‌رسانند.

سخنگوی کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا هم شجاعت دختران و زنان ایرانی را ستایش کردند.

در همین حال جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، سه‌شنبه اعلام کرد در جلسه رهبران گروه هفت، موضوع ایران را مطرح کرده و در مورد لزوم همکاری برای مسوول دانستن رژیم ایران «به خاطر رفتار شنیع و نادیده گرفتن حقوق بشر» و اهمیت ایستادن در کنار زنان و دیگرانی که برای حقوق خود اعتراض می‌کنند، صحبت کرده است.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید