جمعی از دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران ایرانی به امانوئل مکرون: از مردم ایران حمایت کنید

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

جمعی از دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران ایرانی در نامه مشترکی خواستار پشتیبانی امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، از خیزش سراسری ایرانیان در داخل و خارج کشور علیه جمهوری اسلامی شدند.

در این نامه که به دو زبان فارسی و فرانسه منتشر شده، خطاب به مکرون آمده است: «آقای رییس‌جمهور! ما امضاکنندگان این نامه از شما می‌خواهیم در این شرایط بسیار حساس از جنبش اعتراضی مردم ایران پشتیبانی کنید.»

امضاکنندگان نامه ابراز امیدواری کردند که مکرون با استفاده از موقعیتی که در اروپا و جهان دارد، «مردم ایران را در نبرد با جمهوری اسلامی ایران تنها نگذارد».

هوشنگ اسدی، داریوش آشوری، جلال ایجادی، سعید پیوندی، کاظم کردوانی، علیرضا مناف زاده، عطا هودشتیان و محسن یلفانی، از امضاکنندگان این نامه هستند.

فرانسه یکی از اعضای بنیانگذار اتحادیه اروپا و همچنین یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است و اکنون همراه با دیگر قدرت‌های جهانی در حال مذاکره با جمهوری اسلامی برای احیای برجام است.

این دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران همچنین از دیدار اخیر مکرون با ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کردند.

آنان با یادآوری نقش رئیسی در کشتار هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ و سال ۶۷ نوشتند: «آقای رییس‌جمهور! آیا بهتر نبود به جای دیدار و گفت‌وگو با ابراهیم رئیسی، سرکوب جنبش دادخواهی مردم ایران در شهرهای کشور را محکوم می‌کردید؟»

مکرون هنوز شخصا درباره قتل مهسا امینی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اظهارنظری نکرده و تنها در یک گفت‌وگوی کوتاه در نیویورک با رسانه‌ها اعلام کرد از رئیسی خواسته است تا جمهوری اسلامی به حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان در ایران احترام بگذارد.

این سکوت مکرون نسبت به خیزش مردم ایران و آن‌چه بر سر مهسا امینی آمد، موجی از خشم را در میان ایرانیان به ویژه ایرانیان ساکن فرانسه به وجود آورده است.

با این حال تهران به بهانه واکنش وزارت امور خارجه فرانسه و انتشار یک کاریکاتور در هفته‌نامه شارلی ابدو، روز پنج‌شنبه هفتم مهر کاردار سفارت فرانسه در تهران را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

فردا
اخبار
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید