وزیر خارجه درباره سرکوب معترضان: در ایران دموکراسی کامل داریم،‌ خودتان بیایید ببینید

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر خارجه جموری‌اسلامی، در مصاحبه با المانیتور درباره سرکوب خیزش مردم گفت:‌ «در ایران دموکراسی کامل وجود دارد؛ خودتان بیایید ببینید.»

او با «ساختگی» خواندن تصاویر و ویدیوهای سرکوب معترضان افزود در خیابان‌های تهران «آزادی بیان و آزادی مردم برای انجام کاری که می‌خواهند» وجود دارد.

امیرعبداللهیان گفت مرگ مهسا امینی «همه ما را ناراحت کرده» و افزود:«همه شاخه های قدرت در ایران دست به کار شده‌اند تا ببینند چه اتفاقی افتاده است.»

این در حالی است که شواهدو مدارک بسیاری از کشته شدن مهسا امینی منتشر شده و قتل او به‌دست پلیس امنیت‌اخلاقی برای معترضان، خانواده اوو بسیاریاز محافل بین‌المللی مسجل شده است.

علاوه بر این، تعدادی از معترضان هنگام مقاومت علیه سرکوب جمهوری‌اسلامی به دست ماموران کشته شده‌اند که امیرعبداللهیان آن را نیز رد کرد و گفت: «این افراد همه توسط نیروهای امنیتی کشته نشده‌اند».

وزیرخارجه جمهوری‌اسلامی سرکوب خیزش سراسری را امری طبیعی جلوه داد و گفت: «باید به اغتشاشات به شکلی قدرتمند و سهمگین پاسخ داد.»

ویدیو‌

او انگشت اتهام را به سمت کشورها و نهادهای خارج از ایران نشانه رفت، از جمله آمریکا، کشورهای اروپایی، سازمان مجاهدین خلق ایران، رسانه‌های ماهواره‌ای و مجازی و همین‌طور «کشوری مشخص در منطقه ما».

دیپلمات ارشد جمهوری‌اسلامی بدون اشاره به نقش حجاب اجباری در شکل‌گیری خیزش سراسری و نفی مشروعیت رژیم گفت مردم در ایران «حجاب را آن‌طور که دوست دارند رعایت می‌کنند».

اما با ادامه تظاهرات شبانه در شهرهای مختلف ایران، اینترنت به شکل شدیدتری نسبت به قبل مختل شده تا صدای معترضان کمتر به خارج از کشور درز کند.

ویدیو‌

هم‌زمان شواهد بیشتری از قتل مهسا امینی به دست نیروهای پلیس امنیت اخلاقی منتشر می‌شود از جمله گفته‌های یک شاهد عینی که هم‌زمان با بازداشت مهسا امینی در بازداشتگاه وزرا حضور داشته است.

او به ایران‌اینترنشنال گفت مهسا امینی هنگامی که به بازداشتگاه وزرای گشت ارشاد منتقل شد سرش را گرفته بود و چند بار گفت «آی سرم» و وقتی از او علت را جویا شدیم گفت ماموران توی سر او زده‌اند.

پیش از این، تصاویری اختصاصی از سی‌تی‌اسکن مهسا امینی از سوی یک گروه هکری در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفت که نشانگر شکستگی جمجمه در سمت راست سر او در اثر عوارض ناشی از ضربه مستقیم به جمجمه و وجود ترشحات و خون در ریه او بود. به گفته پزشکان، تجمع مایعات در ریه، ناشی از ورود به کما در پی ضربه سنگین به سر اوست.

باوجود اینکه در خیزش سراسری علیه جمهوری‌اسلامی، معترضان در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمده‌اند و به نظر می‌رسد اعتصاب‌های گسترده‌ای در حال شکل‌گیری است، امیرعبداللهیان گفت: «اوضاع کاملا تحت کنترل است.»

خبر ورزشی
پوشش ویژه
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید