مسوولیت‌ناپذیری مقام‌های جمهوری اسلامی در قبال آشفتگی‌های مرگ‌بار مراسم اربعین

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

در حالی که مراسم اربعین به نمایشی حکومتی و قدرت‌نمایی برای جمهوری اسلامی تبدیل شده، برخی مسوولان همصدا با منتقدان از آشفتگی‌هایی که حتی منجر به از دست رفتن جان «زائران» شده است، انتقاد می‌کنند. در مقابل، کسانی که در ارتباط با مراسم اربعین سمت دارند، از اقدامات خود دفاع می‌کنند.

رییس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که تاکنون حدود ۱۱ هزار نفر از «زائران حسینی» دچار گرمازدگی شده و ۴۸ نفر نیز به‌دلیل حادثه یا بیماری جان باخته‌اند.

بخشی از این قربانیان، کشته‌شدگان حادثه تصادف وَن در روزهای اخیر هستند. رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره این تصادف که به جان باختن ۱۱ نفر انجامید، گفت که شش نفر از جان‌باختگان مرد و پنج نفر زن هستند.

شهریار حیدری، نماینده قصرشیرین نیز درباره تبلیغات حکومتی درباره مراسم اربعین در گفت‌وگو با سایت انتخاب گفت: «تبلیغات کردند که در مرز خسروی ظرفیت پنج میلیون نفر را داریم در حالی که ظرفیت ما چنین نبود.»

همچنین عباس اتحادی، مدیر روابط عمومی اتوبوسرانی مشهد اعلام کرد مقام‌های عراق ١٣٠ دستگاه اتوبوسی را که از مشهد برای جابه‌جایی «زائران اربعین» به عراق رفته بودند، به دلیل ناهماهنگی‌ها میان مسئولان برگشت دادند.

او گفت: «عراق برای اسکان دادن به اتوبوسرانان در کشور خود مشکل داشت و اتوبوس‌ها به ایران بازگشتند.»

در روزهای اخیر گزارش‌های رسانه‌های ایران حاکی از ازدحام بیش از حد، هرج‌ومرج و آشفتگی در عبور و مرور «زائران» در مرز بود.

حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی اما مدعی شد که تاکنون هیچ‌گونه مشکل امنیتی‌ای در مسیرها، گذرگاه‌ها و پایانه‌های اربعین گزارش نشده است.

در این میان، همچنان خبرهایی از اختصاص یافتن انبوه امکانات دولتی برای «زائران» منتشر می‌شود.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه آبادان اعلام کرد فقط از یک جایگاه عرضه سوخت در خرمشهر «بیش از ۶۰ هزار لیتر گازوئیل» به اتوبوس‌های حامل «زائران اربعین» داده شد.

همچنین ۱۵ هزار لیتر سوخت نفت‌گاز برای اتوبوس‌های اربعین به مرز شلمچه فرستاده شد.

وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات هم اعلام کرد اینترنت بالنی را در مرز مهران برای استفاده «زائران اربعین» راه‌اندازی کرده و این بالن توانمندی انتقال و توزیع اینترنت وای‌فای در منطقه‌ای به شعاع ۱۰ کیلومتر دارد.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه - انانیموس
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید