وزیر دفاع اسرائیل: ایران تاسیسات نظامی سوریه را به کارخانه تسلیحات پیشرفته تبدیل کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، جمهوری اسلامی را متهم کرد نزدیک به ۱۰ مرکز و تاسیسات نظامی سوریه را به کارخانه‌های تولید تسلیحات پیشرفته برای خود و شبه‌نظامیان مورد حمایتش تبدیل کرده است.

گنتس که در کنفرانس سالانه روزنامه جروزالم‌پست در نیویورک صحبت می‌کرد، تصاویری ماهواره‌ای از این تاسیسات ارائه کرد که چندی پیش هدف حمله‌ای هوایی قرار گرفته‌اند.

سوریه عامل این حمله را اسرائیل معرفی کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل گفت که ایران در سوریه «صنایع تروریستی» برای اهدافش می‌سازد و اخیرا ساخت چنین تاسیساتی را در لبنان و یمن نیز آغاز کرده است.

ارتش اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه سوم شهریور اهدافی را در اطراف شهر مصیاف واقع در استان حما سوریه هدف حمله قرار داد. اهدافی که به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، انبارهای تسلیحات و محل استقرار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بودند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در این حمله هوایی، انباری با بیش از هزار موشک ساخت ایران منهدم شده است که افسران سپاه پاسداران بر نگهداری از آن‌ها نظارت می‌کردند.

اقدام اسرائیل در روز سوم شهریور، بیست و یکمین حمله این کشور در خاک سوریه از آغاز سال ۲۰۲۲ و سومین مورد حمله به اهدافی در استان حما بود.

با این‌که ارتش اسرائیل به طور رسمی از اظهار نظر درباره حملات به مواضع نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در سوریه خودداری می‌کند اما اعلام کرده که برای حفاظت از خود، تاکنون صدها عملیات علیه شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه انجام داده است.

وزیر دفاع اسرائیل اما در بخش دیگری از صحبت‌هایش در کنفرانس سالانه روزنامه جروزالم‌پست، نسبت به احیای برجام و رویکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره جمهوری اسلامی ایران اظهارنظر کرد.

گنتس از اروپا و ایالات متحده بابت نپذیرفتن درخواست جمهوری اسلامی برای بستن پرونده‌های باز در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپاسگزاری کرد و گفت: «ممنون هستیم که اجازه ندادند آژانس به جای نهادی فنی به نهادی سیاسی مبدل شود.»

گفته‌های او از جمله ناظر به بیانیه مشترک بریتانیا، آلمان و فرانسه است که روز ۱۹شهریور وضعیت فعلی گسترش برنامه اتمی جمهوری اسلامی را «فاقد توجیه غیرنظامی» خواندند.

پیشتر سخنگوی کاخ سفید هم اعلام کرده‌ بود جمهوری اسلامی نمی‌تواند احیای برجام را به تعهدات خود در چارچوب ان‌پی‌تی گره بزند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مدت‌ها پیش خواستار پاسخ‌گویی تهران در زمینه اورانیوم غنی‌ شده با منشا انسانی در چند مرکز اعلام نشده در ایران است.

گنتس در همین زمینه اطلاع داد اسرائیل به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد ایران اخیرا ساخت سانتریفوژهای پیشرفته را تسریع کرده و آن‌ها را به تاسیسات زیرزمینی خود منتقل می‌کند.

او تاکید کرد ایران در حال حاضر توانایی آن را دارد که در طول چند هفته، میزان کافی اورانیوم با غنای بالا برای ساخت سه کلاهک اتمی تولید کند.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی درباره دست‌یابی به توافق احیای برجام ابراز امیدواری می‌کنند، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد رسیدن به توافق در کوتاه‌مدت بعید است.

به گفته بلینکن، پاسخ جمهوری اسلامی به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق احیای برجام، چشم‌انداز توافق در کوتاه‌مدت را دور می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید