ادامه ازدحام زائران اربعین در مرزها و نبود خودرو و امکانات و آب

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

همزمان با ادامه گزارش‌ها درباره ازدحام در مرزهای خروجی به عراق و نبود امکانات رفاهی و آب و گرمازدگی زائران اربعین، مقام‌های وزارت کشور گرانی کرایه‌ها در مرز عراق را تایید کرده و از زائران خواستند به سمت مرزها حرکت نکنند.

احمد وحیدی، وزیر کشور گفت، که مشکل ازدحام زائران در مرزها به تدریج در حال برطرف شدن است، اما زواری که هنوز به سمت مرزها نرفته‌اند، فعلا حرکت نکنند.

در همین حال مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور و رییس ستاد اربعین، گفت طرف عراقی توانسته بر برخی از مشکلات غلبه کنند، ولی همچنان گرانی کرایه‌ها معضل بزرگی است.

در روزهای گذشته فیلم‌هایی از بازگشت زائران ایرانی مراسم اربعین از عراق به دلیل کرایه‌های بالا در طرف عراقی برای انتقال به شهرهای زیارتی و همچنین نبود آب و امکانات منتشر شده بود.

همچنان نیز فیلم‌های مختلفی از ازدحام و سرگردانی زائران ایرانی اربعین در مرزها و نبود امکانات در طرف عراقی منتشر می‌شود.

پس از آن مقام‌های وزارت کشور اعلام کردند که مجوز ورود تعدادی از اتوبوس‌های ایرانی به عراق برای انتقال زائران صادر شده است.

در همین حال صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، گفت که تاکنون ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برای عبور زوار از مرز و انتقال به شهرهای عراق، در مرز مستقر شده است.

پیش از مراسم اربعین مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی با تبلیغات گسترده درباره مراسم اربعین از ارائه امکانات به زائران خبر داده و مردم را تشویق به سفر می‌کردند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از هزینه‌های چند صد میلیارد تومانی در این مراسم و حیف و میل بودجه عمومی و امکانات کشور انتقاد می‌کنند.

ارسال میلیون‌ها بطری آب به عراق همزمان با بحران بی‌آبی در برخی از استان‌های ایران و همچنین توزیع دو هزار تن مرغ و گوشت قرمز بین «موکب‌های اربعین» از مواردی بوده‌اند که مورد انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.


ادامه گرمازدگی زائران و ارائه بیش از ٥٤ هزار خدمت درمانی به زائران

در روزهای گذشته گزارش های متعددی نیز درباره گرمازدگی زائران منتشر شده است. در همین حال روزنامه اعتماد به نقل از یکی از امدادگران در سرپل ذهاب نوشت: «از ظهر و در همين سه،چهار ساعت، بيش از صد مراجعه‌كننده داشتيم. برخی با سرم و دارو حال‌شان بهتر مي‌شود اما بسياری را بايد به بيمارستان منتقل كرد.»

بر اساس این گزارش، در طرف عراقی مرز نیز ازدحام جمعیت وجود دارد و «مدام آژير آمبولانس‌ها بلند می‌شود و افراد آسيب‌ديده از ازدحام يا گرما را با خود به نزديك‌ترين مركز پزشكی می‌برند.»

در همین حال پیرحسین کولیوند، رییس جمعیت هلال احمر، نیز از ارائه بیش از ٥٤ هزار خدمت درمانی در ٣٩ مرکز این جمعیت در عراق خبر داد.

به گفته کولیوند، این خدمات شامل پنج هزار و ١٧٢ مورد تزریقات، یک هزار و ٦٦٠ مورد سرم تراپی، ٤٧٥ مورد نوار قلب، یک هزار و ١٥ مورد تست قند خون و ٢٥٠ مورد اکسیژن تراپی بوده است.

در روزهای گذشته تعدادی از زائران بر اساس تصادف و واژگون شدن خودروها کشته شده اند. در همین حال اشکان موسوی، سرپرست اداره روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر، از واژگونی یک دستگاه ون حامل زائران ایرانی در حله عراق و فوت چهار نفرخبر داد.

همچنین عارف شرهانی، سخنگوی اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که بر اثر واژگونی یک خودروی زائران مادر یک خانواده فوت و سه عضو دیگر خانواده مجروح شدند.

تحلیل گران از مراسم اربعین به عنوان «مانور قدرت» جمهوری اسلامی نام می برند و مراسم امسال با درگیری‌ها بین حامیان مقتدی صدر و گروه‌های حامی جمهوری اسلامی همزمان شده است.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که در حال حاضر با جمهوری اسلامی زاویه پیدا کرده است، در پیامی به زبان فارسی از «برادران ایرانی» که برای زیارت به عراق می‌روند، خواسته تا به قوانین این کشور پای‌بند باشند.

صدر از مقامات عراق نیز خواسته است امنیت تجمع‌های مذهبی را صرفا به نیروهای امنیتی بسپارند نه به گروه‌هایی همچون حشد الشعبی، وابسته به جمهوری اسلامی یا سرایا السلام، وابسته به جریان صدر.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید