سوئد بازداشت شهروند خود در لبنان را تایید کرد

۱۴۰۱/۶/۲۰

وزارت خارجه سوئد در پاسخ به ایران اینترنشنال بازداشت یک شهروند پنجاه‌وچندساله خود در لبنان را تایید و اعلام کرد سفارت سوئد در بیروت در حال پیگیری این موضوع است.

پیشتر روزنامه الاخبار، نزدیک به حزب‌الله لبنان از بازداشت یک پزشک سوری-سوئدی در لبنان به اتهام تلاش برای جاسوسی برای اسرائیل خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، این پزشک قصد داشته از زیرساخت‌های آب و فاضلاب سوریه نقشه‌برداری کند و همچنین پدر و برادرش را که عضو ارتش سوریه هستند به خدمت اسرائیل درآورد.

به نوشته الاخبار، که از روز شنبه سه مطلب درباره این فرد منتشر کرده، شخص بازداشت شده مَعَن یوسف نام دارد، متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری‌های کلیوی است و در بیمارستانی در سوئد کار می‌کند.

الاخبار این ادعا را مطرح کرده که یوسف توسط یک شرکتی فعال در زمینه تصفیه آب به خدمت گرفته شده تا نقشه‌هایی از سیستم آب و فاضلاب سوریه و «اطلاعات امنیتی» تهیه کند و همچنین در برابر دریافت هزاران یورو، پدر و دو برادرش را که در ارتش سوریه هستند به خدمت موساد درآورد.

معن یوسف، به نوشته الاخبار، پنجاه و سه ساله و متولد لاذقیه است.

این روزنامه اضافه کرد که او توسط واحد اطلاعات سازمان امنیت داخلی لبنان شناسایی و حدود یک ماه پیش، در زمان خروج از لبنان بازداشت شد.

به نوشته این روزنامه، یوسف پس از ورود به لبنان از طریق هوایی، از مرز زمینی وارد سوریه شده بود و دستگاه‌های اطلاعاتی لبنان از طریق رهگیری تماس‌های او در شبکه‌های اجتماعی به او مشکوک شدند.

الاخبار می‌نویسد که در سال ۲۰۱۸ فردی که خود را کریستوفر معرفی کرده بود به او ایمیل زده و گفته که برای یک شرکت تصفیه آب کار می‌کند که قصد دارند در سوریه فعالیت کنند.

بر اساس اتهام‌هایی که روزنامه الاخبار علیه یوسف مطرح کرده، او چندین بار در کشورهای مختلف اروپایی با اعضای این شرکت دیدار کرد و نهایتاً، دو سال بعد متوجه ماهیت عملیات جاسوسی خود شد اما هم خودش و هم پدر و برادرانش به همکاری با این افراد ادامه دادند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید