سه شهروند آمریکایی که در ۱۳۸۸ در ایران بازداشت شدند، از جمهوری اسلامی غرامت خواستند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۹

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد، سه شهروند آمریکایی که در مرداد ۱۳۸۸ در منطقه مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق بازداشت و زندانی شده ‌بودند، طی شکایتی از جمهوری اسلامی به دلیل شکنجه و زندانی شدن در ایران، تقاضای غرامت کردند.

در صورت پذیرفته شدن شکایت این سه شهروند، دولت آمریکا از محل اموال بلوکه شده جمهوری اسلامی به آنها غرامت پرداخت خواهد کرد. 

به گزارش گاردین، این در حالی است که شین باوئر و سارا شورد در سال ۲۰۱۶ در موضع‌گیری‌هایی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کرده بودند. باوئر این تحریم‌ها را «کاملا غیرمسئولانه» خوانده و شورد گفته بود که این تحریم‌ها «به فقیرترین مردم ایران بیشترین آسیب را می‌زنند.»

پیش‌تر در سوم شهریور ماه، ایران اینترنشنال خبر اقامه شکایت از سوی سارا شورد و جاشوا فتال و خانواده‌های آنها علیه جمهوری اسلامی را منتشر کرده بود.

این دو شهروند آمریکایی در شکایت‌های خود خاطرنشان کردند که در طی مدت بازداشت خود در ایران به طور مداوم با انواع تهدیدها و شکنجه‌های روانی برای اعتراف اجباری مواجه بوده‌اند.

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد روز ۹ مرداد ۱۳۸۸ در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شده بودند.

سارا شورد پس از گذراندن یک سال و نیم در زندان با قرار نیم میلیون دلار وثیقه آزاد شد و فتال و باوئر نیز در مهرماه ۱۳۹۰، هر یک با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شده و به آمریکا بازگشتند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید